Home / مشاوره / در خصوص خرید کارت اعتباری / کارت اعتباری (کردیت کارت credit card) با کارت پیش پرداخت (prepaid card) و دبیت کارت (Debit card) چه تفاوتی دارد؟

کارت اعتباری (کردیت کارت credit card) با کارت پیش پرداخت (prepaid card) و دبیت کارت (Debit card) چه تفاوتی دارد؟

انواع کارت های بین المللی

انواع کارت های بین المللی وجود دارد که عموم مردم به اشتباه همه این کارت های بین المللی را کردیت کارت یا کارت اعتباری می نامند. کارت های اعتباری یا کردیت کارت (Credit card) تنها یک دسته از کارت های بین المللی را شامل می شود و اقسام دیگری نظیر کارت های پیش پرداخت ( Prepaid Card) و کارت های دبیت یا بدهی (Debit Card) نیز وجود دارد.

کارت های اعتباری، بر خلاف آنچه در کشور ما- بواسطه صنف فنی عرضه کنندگان کارت و یا عدم شناخت صحیح از نقش کارت های اعتباری – تبلیغ می شود ، فقط وسیله ای جهت ایجاد دیر کرد در پرداخت های نقدی نیست، بلکه کارت های اعتباری با نوع سرویس ها ، امکانات و  نرم افزاری که صادرکنندگان کارت برای آن در نظر می گیرند، می تواند جهت عملی نمودن راههای رونق اقتصادی هر شرکت و سازمان صادرکننده کارت نقش بسزایی داشته باشد.

کارت های اعتباری علاوه بر کاهش هزینه های چاپ ، حمل و انتقال پول ، با مدیریت سرمایه ، استفاده بهینه از آن را برای دارندگان و پذیرندگان کارت (فروشگاهها و عرضه کنندگان کالاو خدمات ) فراهم می سازد و بر همین اساس است که صدور کارت اعتباری، دیگر در انحصار بانک ها و موسسات مالی نیست بلکه هر شرکت، فروشگاه، وب سایت، باشگاه یا سازمانی ممکن است برای اهداف خاصی اقدام به صدور کارت اعتباری جهت افراد ، اعضاء و یا مشتریان خود نماید.

کارت اعتباری یا کردیت کارت (Credit Card)

در هنگام صدور این نوع از کارتها، بانک عامل تضمینهایی مانند سند ملک یا اتومبیل را از مشتری دریافت کرده و بر اساس ارزش وثیقه مشتری درصدی را نیز به عنوان اعتبار به ارزش پول موجود در حساب ویزا کارت وی می افزاید.  بانک صادرکننده این اسناد را برای احراز اقامت درخواست کننده در کشور مورد نظر بانک دریافت نموده و پس از بررسی سوابق مالیاتی درخواست کننده اعتبار اولیه وی را بر اساس فیش حقوقی یا اعتبارنامه مالیاتی وی تعیین می نماید.

کارتهای از پيش پرداخت (Prepaid)

در این نوع کارتها دارنده آن یک حساب بانکی مرتبط با کارت دارد که از سوی بانک عامل برای او افتتاح می شود. این کارت مثل کارتهای اعتباری فوق است با این تفاوت که مشتری فقط می تواند به اندازه موجودی حسابش از کارت برداشت کند.

کارتهای دبیت (Debit Card)

كاربرد اين كارتها دقيقاً مثل نوع بالا ولي بدون ارتباط به حساب بانكي مجزا مي باشد و دو نوع دارند كه شامل كارتهاي قابل شارژ (Reloadable) و غير قابل شارژ (Gift Card) مي باشند.

کارتهای مجازی (Virtual Card)

یک کارت اعتباری پیش پرداخت شده ( PrePaid ) می باشد که موجودیت فیزیکی ندارند و صرفا یک اعتبار مجازی و الکترونیک برای دارنده آن هستند که برای خریدهای online و تلفنی در اینترنت میتوان از آن استفاده کرد . عملکرد آن دقیقا به صورت سایر کارتهای اعتباری می باشد . تنها تفاوت آن اینست که این کارت تنها بصورت online قابل استفاده می باشد و شما می بایست قبل از خرید ، کارت خود را شارژ نمایید .