Home / مسترکارت

مسترکارت

فهرست مطالب این بخش

مسترکارت کیست یا چیست؟

شرکت خدمات مالی مستر کارت با نام کامل Mastercard Incorporation، یک شرکت بین‌المللی خدمات مالی است. دفتر اصلی مدیریت مسترکارت در نیویورک و در منطقه‌ی Purchase واقع است. دفتر مدیریت خدمات بین‌الملل این شرکت نیز در شهر O’Fallon ایالت میزوری واقع است.

فعالیت اصلی مسترکارت در اکثر کشورهای جهان انجام می‌شود. تمرکز این شرکت بر تنظیم فرآیندهای پرداخت بین بانک‌های فروشندگان و بانک‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات کارتی به مشتریان است. کارت‌های مسترکارت به‌طور کلی به ۲ دسته‌ی خرید نقدی (Debit) و اعتباری (Credit) تقسیم می‌شوند.

درحقیقت و به زبان ساده وظیفه اصلی شرکت مسترکارت فراهم کردن پردازش تراکنش های بانکی است. از طرفی مسترکارت، این امکان را به بانک ها میدهد که از لوگوی “مسترکارت” روی کارتهای اعتباری که بانک برای مشتریانش صادر میکند استفاده کند. پس مسترکارت از راه صدور کارت‌های اعتباری بصورت دبیت کارت یا کردیت کارت و یا کارتهای پیش پرداخت از طریق بانکهای سراسر دنیا (متاسفانه بجز ایران) کسب درآمد میکند. و حال وقتی شما از این کارت ها استفاده کنید و تراکنشی با آن انجام دهید مسترکارت این تراکنش ها را پردازش می کند.

مسترکارت کیست یا چیست؟

مسترکارت کیست یا چیست؟

دلیل اصلی تأسیس مسترکارت، رقابت با کارت‌های ارائه‌شده توسط Bank of America تحت عنوان BankAmericard بود که بعدها به Visa تبدیل شد. بانک‌های تأسیس‌‌کننده‌ی مسترکارت عموما در ایالت کالیفرنیا واقع بودند. این شرکت در سال‌های ابتدایی با نام‌های اینتربانک (Interbank) و مسترشارژ (Master Charge) شناخته می‌شد. پس همانطور که می دانید دو رقیب دیرینه یعنی مسترکارت و ویزاکارت سال ها بایکدیگر رقابت می کنند. شاید بتوان این رقابت را همانند رقابت دو شرکت آمریکایی پپسی و کوکاکولا همانند دانست.

تاریخچه مسترکارت

مستر کارت از سال ۱۹۶۶ بنا نهاده شده اما تا قبل از سال ۲۰۰۶ فعالیت آن منطقه ای بوده است. مستر کارت را ابتدا برای بار اول بانک های آمریکایی شامل بانک یونایتد کالیفرنیا، بانک ملی کروکر، بانک ولز فارگو و بانک کالیفرنیا به اقصی نقاط جهان صادر نمودند. مستر کارت یکی از رایج ترین کارت های اعتباری مورد استفاده در سراسر جهان بوده، زیرا فروشگاه های بسیار زیادی در سراسر دنیا به دستگاه های کارتخوان مربوط به این کارت ها و بانک های بسیاری دستگاه خودپرداز مربوط به این کارت ها مجهز می باشند. بدین ترتیب به طور طبیعی میزان تمایل استفاده تاجران، توریست ها و سایر افراد به مستر کارت بسیار بیشتر از سایر کارت ها می باشد.

تاریخچه مسترکارت

تاریخچه مسترکارت

شکل گیری مسترکارت بین المللی

شرکت مسترکارت در سال ۲۰۰۶ تصمیم گرفت که فعالیت جهانی بیشتری داشته باشد و به همین دلیل نام خود را از MasterCard International به MasterCard Worldwide تغییر داد. پس از این تغییر، یک دایره‌ی دیگر به دایره‌های لوگوی معروف مسترکارت اضافه شد تا نشان‌دهنده‌ی اهداف جدید این سازمان مالی باشد. سهام مسترکارت در سال ۲۰۰۶ به‌صورت عمومی عرضه شد.

شکل گیری مسترکارت بین المللی

شکل گیری مسترکارت بین المللی

خرید مسترکارت

در سال ۲۰۱۰ و با اوج‌گیری تجارت الکترونیک، مسترکارت تصمیم گرفت که نقشی پررنگ در این بازار داشته باشد. این شرکت با خرید DataCash گامی بزرگ در این جهت برداشت. دیتاکش یک سرویس مدیریت پردازش پرداخت و کنترل تقلب و ریسک بود که مرکز آن در انگلستان قرار داشت. آن‌ها در سال‌های بعد سیستم‌های پرداخت بدون تماس با استفاده از موبایل را توسعه دادند و از سال ۲۰۱۲ حضور خود در بازارهای خاور میانه را نیز گسترش دادند. از خریدهای بزرگ مسترکارت در سال‌های بعد، شرکت استرالیایی Pinpoint بود. این شرکت در زمینه‌ی مدیریت سیستم‌های پرداخت جوایز وفاداری به مشتریان فعالیت می‌کرد.

فعالیت‌های الحاق و خرید مسترکارت در سال‌های بعد نیز با قدرت پیش رفت. آن‌ها در سال ۲۰۱۴ تفاهم‌نامه‌ای بزرگ با اپل امضا کردند تا قابلیت‌های کیف پول موبایل را به کمک یکدیگر توسعه دهند. از آخرین خریدهای این سازمان بزرگ مالی نیز می‌توان به خرید شرکت Brighterion اشاره کرد. این شرکت سابقه‌ای درخشان در زمینه‌ی یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی دارد.

محصولات مسترکارت

اکثر مردم مسترکارت را با انواع کارت‌های بانکی می‌شناسند. حال این‌که این سازمان راه‌حل‌های مالی و سیستم‌های پرداخت زیادی را نیز ایجاد کرده و به کمک شرکت‌های جانبی توسعه داده است. به طور کلی انواع کارت‌های ارزی بین المللی فارغ از نام برند و لوگوی سیستم مالی از نظر نوع حساب در سه گروه کارت‌های اعتباری (Credit Card)، کارت‌های نقدی (Debit Card) و کارت‌های پیش پرداخت شده (Prepaid) تقسیم می‌شوند. مسترکارت نیز بر مبنای همین سه گروه تقسیم می‌شوند.

کارت‌های بانکی مسترکارت

مسترکارت در دوران فعالیت خود همیشه به پیشرفت خدمات پرداخت و انتقال وجه کارتی توجه زیادی کرده است. این سازمان انواع مختلفی از کارت‌ها را ارائه می‌دهد. با توجه به عرضه‌ی انواع مختلف مسترکارت با خدمات متنوع و گوناگون، مشتریان با چالش‌های زیادی در جهت انتخاب کارت مناسب برای خود مواجه هستند. نکته کلیدی در انتخاب بهترین مستر کارت در نظر گرفتن کاربرد هریک از آنها است و اینکه چه نیازهایی را پوشش می‌دهد. نکته دیگر این است که دارنده کارت چگونه می‌تواند بیشترین خرید را انجام دهد و چه نوع کارمزدی به خرید او تعلق می‌گیرد.

کارت‌های بانکی مسترکارت

کارت‌های بانکی مسترکارت

  • کارت‌های اعتباری یا Credit

کارت‌های اعتباری یا Credit از نمونه‌های پرطرفدار کارت‌های بانکی هستند. در تعریف ساده، این کارت‌ها بسته به اعتبار مشتری در بانک و سابقه‌ی مالی او، به دارنده اجازه می‌دهند که هزینه‌ی محصول یا خدمت خریداری‌شده را مدتی بعد بپردازد. در حقیقت کارت‌های اعتباری (Credit Card) به یک حساب بانکی که حقوق ماهانه فرد نیز به آن واریز می گردد متصل است و پشتوانه مالی این حساب توسط شرکت‌ها و موسسات تضمین شده است.

در نتیجه دارنده‌ی این کارت می‌تواند بیش از موجودی حساب خود یا حتی با موجودی صفر اقدام به خرید نماید. کارت‌های اعتباری مسترکارت در شش نوع Standard، Gold، Titanium، platinum، World و World Elite توسط بانک‌ها و موسسات مالی صادر می‌شوند.

Standard MasterCard

مستر کارت استاندارد

مستر کارت استاندارد

مستر کارت استاندارد مناسب افرادی است که به دنبال ایجاد گردش مالی در حساب خود و همچنین پرداخت هزینه‌های روزانه خود هستند. برخی از مسترکارت‌های استاندارد بعد از رسیدن به یک میزان مشخصی از تراکنش توسط دارندگان کارت، امتیازاتی (Rewards) نظیر تخفیف در خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل‌ها و … به آن کارت می‌دهند.

Gold MasterCard

مستر کارت طلایی

مستر کارت طلایی

مستر کارت طلایی برای این منظور طراحی شده است که دارندگان کارت، قدرت خرید بیشتری داشته باشند و به ازای هر خرید آنها، امتیاز بیشتری (Reward) تعلق بگیرد. این کارت به دلیل این که امتیازاتی نظیر خدمات رایگان در خصوص بیمه حوادث، پوشش دادن هزینه‌های فوری پزشکی و خدمات رایگان تعمیر خودرو را به دارندگان کارت ارائه می‌کند، برای سفر بسیار مناسب است. دارندگان این کارت در برخی از هتل‌ها، رستوران‌ها و سایر مراکز مشابه می‌توانند از تخفیف استفاده کنند.

Platinum MasterCard

مستر کارت پلاتینیوم

مستر کارت پلاتینیوم

مستر کارت پلاتینیوم دارای مزایای بیشتری نسبت به مسترکارت طلایی است. این نوع از کارت‌ها دارای ساختار امتیاز دهی سخاوتمندانه‌ای هستند و علاوه بر این که تمام مزایای یک مستر کارت طلایی را دارا هستند، کالایی که توسط این کارت خریداری شده نیز در مقابل آسیب دیدگی، گم شدن و دزدیده شدن بیمه است.

World MasterCard

این کارت مخصوص افرادی است که مسافرت‌های بین قاره‌ا‌ی زیادی را در طول سال انجام می‌دهند. به عبارتی دیگر افراد دارای کسب و کار کوچک و تجار معمولی می‌توانند از مزایای این نوع مستر کارت بهره‌مند شوند.

World Elite MasterCard

world-elite-mastercard-benefits-best-cards

world-elite-mastercard-benefits-best-cards

این نوع مسترکارت به افرادی پیشنهاد می‌گردد که سفرهای لوکس انجام می‌دهند. با استفاده از این کارت افراد می‌توانند از تخفیف‌های هتل‌های لوکس، تخفیف‌های شگفت انگیز کرایه ماشین‌های لوکس و یا سرویس پروازهای اختصاصی در هر نقطه از دنیا بهره‌مند شوند.

  • کارت‌های دبیت (Debit)

نوع دیگر کارت‌ها، کارت‌های دبیت (Debit) هستند که ساختاری ساده دارند و برای پرداخت هزینه یا دریافت پول نقد در لحظه استفاده می‌شوند. پول خرج شده از این کارت‌ها در همان زمان انجام فرآیند از حساب فرد مورد نظر کسر می‌شود. بنابراین در این نوع کارت، فقط می‌توان به اندازه موجودی حساب، پول برداشت کرد. کارت‌های نقدی مستر در شش نوع Standard، Titanium، World، Gold، Platinum و Maestro صادر می‌گردند.

مسترکارت‌های دبیت

مسترکارت‌های دبیت

  • کارت‌های پیش‌پرداختی یا Prepaid

کارت‌های پیش‌پرداختی یا Prepaid انوع دیگری از خدمات مسترکارت به مشتریان است که به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون داشتن حساب بانکی یا اعتبار بانکی از کارت برای خرید یا ذخیره‌ی پول استفاده کنند. کارت‌های PrePaid مشابه کارت هدیه (Gift Card) است و برخلاف دو کارت Credit و Debit به حساب بانکی متصل نیست. کارت‌های پیش پرداخت شده متناسب به نوع آن‌ها ممکن است قابل شارژ یا غیر قابل شارژ مجدد باشند و تنها به همان اندازه موجودی داخل آن قابل برداشت است.

مسترکارت‌های پیش‌پرداختی

مسترکارت‌های پیش‌پرداختی

پرداخت بدون تماس مسترکارت

این پروژه ابتدا با نام Paypass معرفی ‌شد و بعدا به Mastercard Contactless تغییر نام داد. محصول این پروژه روشی ساده‌ و بدون نیاز به کشیدن یا وارد کردن کارت بانکی در درگاه پرداخت برای خرید است. شرکت‌های دیگر مانند American Express روش مشابه و با نام ExpressPay دارند. رقیب اصلی مسترکارت یعنی ویزا نیز از همین روش با نام payWave استفاده می‌کند. در حال حاضر این روش پرداخت تنها برای پرداخت‌های تا ۵۰ دلار قابل استفاده است.

پرداخت بدون تماس مسترکارت

پرداخت بدون تماس مسترکارت

مسترکارت پروژه‌ی کانتکت‌لس را در سال ۲۰۰۳ و به‌صورت آزمایشی در اورلاندوی فلوریدا شروع کرد. بیش از ۱۶ هزار مشتری و ۶۰ مرکز فروش در این طرح اولیه مشارکت کردند. این شرکت برای توسعه‌ی ساختار پرداخت‌های موبایل با استفاده از NFC نیز با نوکیا، AT&T و JPMorgan همکاری کرد. در سال ۲۰۱۱، گوگل و مسترکارت پروژه‌ای مشترک با نام Google Wallet شروع کردند. آن‌ها اپلیکیشنی توسعه دادند تا کاربر بتواند با استفاده از آن و بدون نیاز به کارت فیزیکی عملیات ارسال اطلاعات کارت بانکی خود به درگاه پرداخت را انجام دهد. این پروژه بعدا با توسعه‌ی Android pay به بلوغ رسید.

شبکه بانکی Banknet

شبکه‌ی بانکی مورد استفاده‌ی مسترکارت، Banknet نام دارد. این شبکه‌ی ارتباطاتی، تمام عرضه‌کنندگان، مشتریان، درگاه‌های پرداخت و مراکز پردازش عملیات پرداخت را در یک شبکه‌ی مالی به هم متصل می‌کند. مرکز عملیاتی این شبکه در شهر سنت لوئیس ایالت میزوری واقع است و تحت استاندارد بین‌المللی ISO 8583 فعالیت می‌کند.

شبکه‌ی مسترکارت ساختاری نقطه به نقطه دارد و هر ۲ نقطه‌ای که درخواست اتصال در آن داشته باشند، به کمک شبکه‌ای از نقطه‌های فعال دیگر به هم متصل می‌شوند. این ساختار در علوم شبکه Peer-To-Peer نام دارد. استفاده از این ساختار شبکه باعث می‌شود که بروز مشکل در یکی از مراکز و نقطه‌ها، ضرری به ساختار کلی و ارتباط دیگر بخش‌ها وارد نکند.

برخلاف مسترکارت، ویزا از شبکه‌ای با ساختار ستاره‌ای بهره می‌برد. در این ساختار، بخش‌های فعال در شبکه به مراکز مشخصی متصل می‌شوند و تمامی فرآیندها در این مراکز صورت می‌گیرد. به عبارتی اگر مرکز پردازش دچار مشکل شود، ارتباط نقاط آن مرکز با هم قطع می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت ساختار شبکه‌ای مسترکارت انعطاف‌پذیرتر و امن‌تر است.

جنگ تجاری مسترکارت با ویزاکارت

مسترکارت در حال حاضر با شعار رقابتی «بدون قیمت (Priceless)» فعالیت می‌کند. عبارت تبلیغاتی این شرکت نیز به این صورت است: «برخی چیزها را نمی‌توان با پول خرید، برای بقیه‌ی موارد می‌توان از مسترکارت استفاده کرد.»

شعار رقابتی مسترکارت بدون قیمت

شعار رقابتی مسترکارت بدون قیمت

مسترکارت در حال حاضر ارزشی تقریبا دوسوم رقیب دیرینه‌ی خود یعنی ویزا کارت دارد؛ اما تلاش‌های گسترده و حضور در بازارهای جدید می‌‌تواند آن‌ها را به کسب مقام برتر در صنعت خدمات مالی امیدوار کند. درآمد اصلی شرکت‌های همچون مسترکارت، درصدی از مبالغ تراکنش کارت‌ها است که از فروشندگان دریافت می‌شود.

مسترکارت به‌عنوان اسپانسر تیم‌های مختلف ورزشی و رویدادهای بزرگ نیز فعالیت می‌کند. جام قهرمانان اروپا، یکی از بزرگ‌ترین این رویدادها است. این شرکت تا سال ۲۰۰۷ به‌عنوان اسپانسر جام جهانی فوتبال نیز فعالیت می‌کرد که پس از یک دعوای حقوقی آن را به رقیب خود یعنی Visa واگذار کرد.

مسترکارت به‌عنوان اسپانسر تیم‌های مختلف ورزشی

مسترکارت به‌عنوان اسپانسر تیم‌های مختلف ورزشی

شرکت‌های مسترکارت و ویزا با وجود رقابت شدیدی که دارند، در زمینه‌ی رویارویی با سرویس‌دهندگان سنتی خدمات بانکی و حل کردن مشکلات قانونی با هم مشترک هستند. بانک‌ها و فروشندگان در طول تاریخ فعالیت این ۲ سرویس شکایت‌های حقوقی زیادی علیه آن‌ها ارائه کرده‌اند که برخی از آن‌ها با مبالغ بسیار زیادی حل و فصل شده‌اند.

مسترکارت یا ویزاکارت

مسترکارت یا ویزاکارت

یکی از شاکیان بزرگ این شرکت‌ها، سرویس‌دهندگان درگاه‌های پرداخت یا ATM-ها بوده‌اند. این شرکت‌ها ادعا کرده‌اند که مسترکارت و ویزا با وضع قوانین خاص، اجازه‌ی کاهش قیمت خدمات دستگاه‌های ATM را نمی‌دهند. در شکایت بزرگ دیگری که علیه این ۲ شرکت ارائه‌ شد، آن‌ها به‌منظور اصلاح قیمت خدمات پرداخت با کارت، مجبور به پرداخت ۳ میلیارد دلار جریمه به شاکیان شدند. شاکیان این دعوای حقوقی، فروشندگان بزرگی همچون وال‌مارت، Sears و دیگر شرکت‌های بزرگ آمریکایی بودند.

مسترکارت مشکلات و دعواهای حقوقی زیادی در ایالات متحده‌ی آمریکا و همین‌طور اروپا داشته است. یکی از تاریخی‌ترین دعواهای حقوقی علیه این شرکت، در سال ۱۹۹۶ برپا شد که طی آن، ۴ میلیون فروشنده به خاطر مجبور شدن به پذیرش کارت‌های اعتباری و افزایش سهم مسترکارت از پرداخت‌های کارتی به دادگاه فدرال شکایت کردند. نتیجه‌ی این شکایت پرداختی میلیارد دلاری توسط مسترکارت بود که به بزرگ‌ترین پرداخت خسارت تاریخ بدل شد.

مزایای استفاده از مسترکارت

کمپانی مستر کارت و ویزا کارت با توزیع کارت های خود در سطح جهان معروفترین شبکه های مالی در دنیا به حساب می آیند این شرکت های بزرگ در تمام دنیا مانند سایر برندهای مطرح دنیا همواره خدمات و تسهیلات ویژه ای به مشتریان خود می دهند که باعث توسعه بیش از پیش آنها در سطح دنیا شود در زیر سعی شده است مهمترین و رایج ترین مزایای استفاده از مستر کارت را می توان موارد ذیل عنوان نمود:

مزایای استفاده از مسترکارت

مزایای استفاده از مسترکارت

خرید آنلاین با مسترکارت

یکی از مزایای مستر کارت / ویزا کارت خرید اینترنتی آسان از تمامی فروشگاههای اینترنتی می باشد. در تمام نقاط جهان مانند ایران خرید آنلاین از فروشگاه های اینترنتی بسیار مورد توجه است و برخلاف ایران که هر بانک یک درگاه اینترنتی جداگانه دارد معمولا فروشندگان اینترنتی و صاحبان کسب و کار از درگاه های ویزا و مستر در سایت خود استفاده می نمایند، این کار به طور عجیبی به گستردگی کسب و کار آن شرکت یا شخص کمک می کند ، تصور کنید شما یک کسب و کار در سطح اینترنت دارید و به جای اینکه بتوانید محصولتان را فقط به ایرانیان داخل کشور بفروشید این امکان را داشته باشید که محصولتان را به تمام مردم دنیا عرضه کنید و به فروش برسانید.

خرید آنلاین با مسترکارت

خرید آنلاین با مسترکارت

سفرهای ارزان قیمت با مسترکارت

یکی دیگر از مزایای مستر کارت / ویزا کارت که بسیار محبوب است دادن پیشنهادات شگفت انگیز و تخفیفات زیاد به همه مشتریان خود در سطح دنیا است یعنی فرقی نمی کند که شما کارتتان را از کدام بانک و شرکت دریافت کرده اید مستر کارت و ویزا کارت به شما امکان سفرهای ارزان قیمت,هتل های ارزان قیمت بدون نیاز به حمل یک چمدان پر پول را می دهند.

خرید از سایت های بین المللی با تخفیف توسط مسترکارت

بسیاری از فروشندگان کالا در سطح دنیا با همکاری این کمپانی ها تخفیفات زیادی را به دارندگان این کارت ها می دهند ، به عنوان مثال بسیاری از فروشندگان مطرح در اروپا هر دوشنبه به دارندگان این کارت ها هنگام خرید تخفیفات شگفت انگیزی را می دهند.سایت پرداخت الماس بر آن است بسیاری از این تخفیفات را در سایت اعلام نماید تا دارندگان این کارت ها بتوانند در هنگام سفر از این خدمات استفاده کنند.

خرید از سایت های بین المللی با تخفیف توسط مسترکارت

خرید از سایت های بین المللی با تخفیف توسط مسترکارت

حمل و نقل آسان پول بواسطه مسترکارت

شاید از مهمترین و بهترین مزایای مستر کارت / ویزا کارت جا بجایی وجه نقد با امنیت و آرامش خیال است ، این امکان هنگام استفاده در سفرهای خارجی بیشتر نمایان می شود. دلایل متعددی از استفاده این کارت ها به جای وجه نقد می توان برشمرد به عنوان مثال در فرودگاههای کشور های مختلف به شما اجازه نمی دهند بیشتر از سقف مشخص ارز از کشور خارج کنید و دلیل بعدی امنیت و جلوگیری از هرگونه سو استفاده احتمالی می باشد.

حمل و نقل آسان پول بواسطه مسترکارت

حمل و نقل آسان پول بواسطه مسترکارت

متصل شدن مسترکارت به کیف پول های پی پال و گوگل ولت

بسیاری از تاجران ، برنامه نویسان و کسانی که در سطح دنیا از طریق اینترنت سرمایه گذاری و یا خدمات ارائه می کنند اغلب برای جابجایی راحت پول بین شرکت ها و اشخاص از کیف پول های الکترونیکی مانند پی پال و گوگل ولت استفاده می نمایند که برای اینکه بتوانند این مبالغ را نقد کنند لازم است آن را به مستر کارت یا ویزا کارت خود منتقل کنند این یکی از مهترین خدماتی است که در حال حاضر دارندگان این کارت ها در سطح دنیا در حال استفاده هستند.

سایر خدمات مسترکارت

دریافت بیمه رایگان سفر ، امکان خرید از پایانه های فروشگاهی (POS ) و کارمزد های کم و ….. را می توان از مزایا و خدمات این کارت ها دانست.

محدودیت های کارت های ارزی بین المللی

سقف برداشت دوره ای

کارت های بین المللی مختلف با توجه به نوعشان محدودیت هایی در سقف برداشت یا تراکنش های روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه دارند که باید اول نیاز خود را مشخص کنید و بعد با توجه به آن کارت اعتباری بین المللی مناسب را بخرید. برای مثال اگر میزان تراکنش ها و خرید های شما در طول یک روز بیش از 1000 دلار است کارت های اعتباری هدیه و یا پیش پرداخت مناسب شما نیست.

سقف شارژ (واریز) دوره ای

همانطور که کارت های بین المللی از نظر میزان تراکنش محدودیت دارند در مورد میزان شارژ هم محدودیت دارند، مثلا اگر محدودیت شارژ روزانه شما 5000 دلار باشد و شما نیاز داشته باشید به اندازه 10000 دلار کارت خود را شارژ کنید مجبورید در دو نوبت و دو روز مختلف اینکار را انجام دهید.

کارمزدهای تراکنش مسترکارت

با توجه به نوع کارت اعتباری شما کارمزدهای مربوط به پرداخت یا دریافت وجه متفاوت است که بهتر است در زمان خرید کارت به آن توجه کنید. بعنوان نمونه مسترکارت هایی وجود دارند که به ازای هر تراکنش خرید آنلاین از شما درصد کمی را هم بابت کارمزد تراکنش آنلاین و یا همان خرید اینترنتی کسر می کنند. و یا نمونه دیگری از مسترکارت ها هستند که در صورتیکه در زمان انجام پرداخت قسمتی از اطلاعات کارت مثلا تاریخ انقضا را به اشتباه وارد کنید از شما 50 سنت یعنی نیم دلار آمریکا کسر می کنند. از دیگر کارمزدها می توان به متفاوت بودن کارمزد انجام تراکنش های بانکی با ارزی غیر از ارز رایج مسترکارت نام برد. بعنوان مثال زمانی که مسترکارت شما برپایه دلار آمریکا صادر شده باشد، زمانیکه شما قرار باشد پرداختی به یورو انجام دهید، مسترکارت کارمزدی را نزدیک 4 درصد بابت تبدیل ارز پایه کارت به ارز پرداختی بیشتر از حساب مسترکارت شما کسر می کند که این کارمزد تبدیل ارز نام میگیرد و برای کارتهای مختلف ممکن است متفاوت باشد.

مسترکارت در ایران

به علت مزیت های متعددی که کارتهای اعتباری بین المللی نظیر ویزا کارت، مسترکارت، آمریکن اکسپرس و … دارند، شبکه های بانکی و مالی اکثر کشورهای دنیا به آنها متصل می باشند. بعد از جنگ جهانی دوم، کارت های اعتباری با سرعت قابل توجهی توسعه پیدا کردند. اما شرایط استفاده از ویزا کارت و مستر کارت در ایران به علت برخی مسائل متفاوت تر از سایر کشورها بوده است.

مسترکارت در ایران

مسترکارت در ایران

مسترکارت قبل از انقلاب اسلامی

در سالهای قبل از انقلاب، به دلیل نبود زیر ساخت های بانکی مناسب امکان استفاده از این کارتها مهیا نبود. بعد از انقلاب اسلامی نیز، با توجه به محدودیت هایی که کشورهای پیشرفته بالاخص آمریکا با عنوان تحریم بر شبکه پولی- مالی کشورمان قرار دادند، شرایط استفاده از این کارت ها به شدت محدود شد. این روند در سالهای جنگ تحمیلی و حتی بعد از آن نیز بدتر شد به نحوی که علاوه بر عدم امکان استفاده از کارتهای اعتباری بین المللی در ایران، به مرور سایر ارتباط های بانکی نظیر سوئیفت نیز با مشکلات متعددی روبرو گردید.

مسترکارت بعد از تحریم ایران

در خلال سالهایی که تحریم ها رفته رفته شدیدتر می شد، برخی از بانکهای دولتی ایران به صورت جسته و گریخته، با بررسی راهکارهای گریز از شرایط تحریمی، با بانکهای کشورهای مختلف بخصوص کشورهای همسایه وارد مذاکره می شدند و قراردادهایی نیز امضا می نمودند. ولی هر بار با وجود کمی پیشرفت محسوس، متأسفانه قراردادها نیمه کاره می ماند. قرارداد بانک ملی با یک بانک قبرسی از اولین این تلاش ها بود که بانک ملی می خواست از طریق سوئیچ آن بانک بتواند به شبکه بین المللی این کارت ها وصل شود. اجرایی کردن این قرارداد در دهه 1370 تا آنجا پیش رفت که حتی خودپردازهای ویزا کارت و مستر کارت به طور محدود ایجاد شدند، ولی با بدتر شدن حلقه های تحریم بی استفاده ماندند.

گریز از تحریم های شبکه پولی و بانکی با مسترکارت

بعد از آن بود که پای بانکهای خصوصی نیز به این موضوع باز شد. بانکهایی نظیر بانک پارسیان و بانک اقتصاد نوین به عنوان پیشگامان این امر مطرح شدند، ولی از آنجایی که هر کدام از راهکارهایی که این بانک ها بوجود می آوردند، راه های گریز از تحریم های شبکه پولی و مالی بود، هر بار با مشکلاتی مواجه گشتند. معمولا بانکها با واسطه قرار دادن یک شرکت تبادلات خود را انجام می دادند که متاسفانه این فعالیت ها نیز راه به جایی نبرد. نمونه ای از این کارت ها که تا این اواخر همچنان به صورت محدود توسط بانک پارسیان شارژ می شده است کارت های سودیرت بانک تاجیکستان (Sodirot Bank) هستند که البته از ابتدای سال 1395 دیگر آنها هم قابلیت شارژ و استفاده نداشته اند.

خرید مسترکارت در ایران در زمان تحریم ها

نمونه ی دیگری از این قراردادها که بین شرکتهای واسطه ای و یک بانک آذربایجانی بود تا حدودی ادامه پیدا کرد و بانک شهر به صورت رسمی آن را در صرافی شهر ارائه می داد. گسترده شدن کارت های رویال بانک به حدی بود که در صرافی های مطرح، استند این کارت ها قرار داده شده بود و به راحتی ثبت نام و شارژ می شدند. اما کم کم با افزایش تحریم ها و مداخله شرکت ویزا، بانک آذربایجانی با جریمه سنگین مواجه شد تا جایی که بانک ورشکست شد و کلیه مبالغ ایرانی ها در این کارت ها از بین رفت.

پس از این موارد فعالیت شرکت های خصوصی که کمتر در معرض دید بین المللی بودند و تاثیر تحریم های موجود بر شبکه بانکی دولتی بر آنها به مراتب کمتر بود، ظهور کردند. شرکتهای خصوصی می توانستند از چابکی خود استفاده کرده و از موقعیت های موجود برای کمرنگ کردن تحریم های اعمال شده استفاده کنند. در همین راستا بازارگردی با تجربه و دانش پیشین خود در این حوزه با توزیع و ارائه کارت های موسسه مالی اعتباری ماجدالفطیم امارات (با برند تراول ایزیTravel-EZ ) فعالیت خود را آغاز کرد.

خرید مسترکارت در ایران در زمان تحریم ها

اگرچه خاطره بد کاربران ایرانی در استفاده از کارت های اعتباری بین المللی بخصوص بانک آذربایجانی و سودجویی بسیاری از موسسات خارجی، ارائه خدمات مناسب و مستمر در این حوزه را با مشکلات متعددی مواجه می کرد، اما ایجاد زیرساخت های مناسب، پشتیبانی خوب و دوام استفاده از کارت های تراول ایزی باعث شد کم کم اعتماد استفاده از کارت های بین المللی به کاربران ایرانی برگردد.

در سالهای اخیر، این کارت ها در قالب “کارت های با نام” و “کارت های هدیه” در اختیار بسیاری از کاربران ایرانی قرار گرفته است. پس از لغو بسیاری از تحریم ها در سال 1394 و توافق “برجام”، استفاده از این کارت ها به شدت افزایش یافت اما متاسفانه اخیراً به دلیل تحریمهای مالی باقی مانده آمریکا و حساسیت های visa روی ایران، در اواسط ساال 1395 خدمات این شرکت نیز به ایرانی ها محدود شد.

در حال حاضر مستر کارت های مجازی صادره از Capital Bank کشور اردن نیز توسط بازارگگردی ارائه می شوند که تقریبا همان قابلیت های ویزا کارت های تراول ایزی را دارند که صدور و شارژ آن ها به صورت آنی است.

خرید مسترکارت پیش پرداخت Prepaid MasterCard در ایران

خرید مسترکارت پیش پرداخت Prepaid MasterCard در ایران

خرید مسترکارت پیش پرداخت Prepaid MasterCard در ایران

اولین چیزی که باید بدانیم این است که شرکت‌های ویزا کارت و مسترکارت، صادرکننده کارت نیستند، بلکه کارت‌ها همگی توسط بانک‌ها صادر می‌شوند. ویزا کارت و مستر کارت، شبکه‌هایی هستند که پرداخت‌های بین بانک‌ها و مشتریان بانک‌ها را پردازش می‌کنند. با در نظر داشتن این موضوع، به طور کلی تفاوت ویزا کارت و مستر کارت چندان زیاد نخواهد بود. البته هر دو شبکه‌ پرداخت، به دارندگان کارت مزایایی از جمله بیمه ماشین اجاره‌ای، امنیت پرداخت و محافظت در برابر سواستفاده ارائه می‌دهند.

هنگام انتخاب بین ویزا کارت و مسترکارت، به جای اینکه ویژگی‌های شرکت پردازشگر پرداخت را بررسی نماییم، مهم‌تر است که بدانیم بانک صادر‌ کننده کارت، چه امکاناتی را در ازای آن کارت اعتباری مانند جوایز، خرید، برداشت و انتقال مانده حساب معامله در اختیار ما قرار می‌دهد.

در حال حاضر مسترکارت های فیزیکی و مسترکارت های مجازی را می توانید از بازارگردی در کمترین زمان ممکن خریداری نمائید.