Home / آزمون های بین المللی / پرداخت هزینه ثبت نام آزمون اس ای تی SAT

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون اس ای تی SAT

آزمون اس ای تی SAT چیست؟

آزمون اس ای تی SAT که به آزمون SAT Reasoning نیز معروف است، در فرآیند پذیرش در کالج ها و دانشگاه های آمریکا برای مقاطع کارشناسی مورد نیاز می باشد. آزمون اس ای تی SAT مهارت های تفکر انتقادی و توانایی تحلیل و حل مسائل را ارزیابی می کند و اغلب معیاری برای سنجش موفقیت در کالج محسوب می شود.

آزمون اس ای تی SAT چیست؟

آزمون اس ای تی SAT چیست؟

اس‌ای‌تی (به انگلیسی: SAT) توسط شرکت کالج برد (به انگلیسی: College Board) که شرکتی است غیردولتی مدیریت می‌شود. کالج برد برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ شروع به کار کرد.

آزمون اس ای تی SAT در حال حاضر در ایران برگزار نمی شود و علاقمندان به شرکت در این آزمون می توانند یکی از مراکز برگزاری آزمون خارج از کشور را انتخاب نمایند. برای مشاهده مراکز و تاریخ های برگزاری و ثبت نام آنلاین آزمون اس ای تی SAT به وبسایت Collegeboard مراجعه نمایید.

هدف آزمون اس ای تی SAT چیست؟

هدف از برگزاری آزمون SAT که مخفف Scholastic Aptitude Test است درواقع مدرک تعیین و تشخیص استعداد تحصیلی است؛ یعنی با این مدرک، می‌توان به سطح اطلاعات آکادمیک عمومی داوطلب شرکت در مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به‌عنوان یک داوطلب بین‌المللی پی برد. اگرچه شاید ازنظر بعضی‌ها، معیار خوبی نباشد.

هدف آزمون اس ای تی SAT چیست؟

هدف آزمون اس ای تی SAT چیست؟

کالج برد اظهار می‌کند که اس ای تی تفکر انتقادانه دانش آموزان و میزان تجزیه و تحلیل مفاهیم یادگرفته شده توسط دانش آموزان را که برای پیشرفت آن‌ها در دانشگاه‌ها لازم است را می‌سنجد. همچنین اظهار می‌کنند که جمع نمره اس ای تی با نمره دبیرستان افراد شاخص بسیار بهتری از نمره تنهای دانش آموزان برای اجازه ورود به دانشگاه‌ها است.

هدف آزمون اس ای تی SAT چیست؟

هدف آزمون اس ای تی SAT چیست؟

انواع آزمون اس ای تی SAT

آزمون SAT یا Scholastic Assessment Test آزمون استانداردی است که جهت ورود به کالج و بعضی از دانشگاه ها در مقطع کارشناسی “Undergraduate” مورد نیاز میباشد. عمدتا” متقاضیان در سالهای یازدهم و دوازدهم اقدام به شرکت در این آزمون مینمایند.

آزمون SAT دو نوع دارد نوع اول General SAT و نوع دوم Subject SAT نام دارد. آزمون General SAT برای مناسب متقاضیانی است که قصد پذیرش از مراکز آموزشی را دارند اما آزمون Subject SAT مناسب متقاضیانی است که می خواهند از دانشگاه های معتبر پذیرش شوند. در ادامه مطلب به طور کامل به بررسی تمامی مرتبط با این آزمون پرداخته ایم.

آزمون اس ای تی جنرال SAT General

آزمون اس ای تی جنرال SAT General

SAT General

باید توجه داشت که آنچه شرط لازم برای ورود به کالج میباشد SAT عمومی یا SAT General است که موضوع این بخش میباشد.این آزمون توسط College Board برگزار میگردد و حداقل در 6 مقطع زمانی در سال برگزار میگردد که این تاریخها در سایت www.collegeboard.org اعلام میگردد. این آزمون در سال 2016 دستخوش تغییراتی گردیده است و سیستم نمره دهی جدید 400-1600 میباشد که بنابر اعلام رسمی سایت کالج بورد میانگین نمره آزمون نسل جدید 1000 می باشد.

SAT Subject

باید توجه داشت که آزمون SAT Subject نوع دیگری از این آزمون میباشد که در 5 رشته ریاضیات، تاریخ آمریکا و جهان، علوم و زیست شناسی ، زبانهای خارجی و ادبیات انگلیسی برگزار میگردد.

آزمون اس ای تی سابجکت SAT Subject

آزمون اس ای تی سابجکت SAT Subject

ساختار آزمون اس ای تی SAT به چه صورت است؟

امتحان شامل ۳ قسمت ریاضی، درک مطلب و انشا است که هر کدام نمره‌ای بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ دارند. در آخر نمره ۳ امتحان را با هم جمع می‌کنند.

بخش درک مطلب Evidence-Based Reading

تمامی سوالات این بخش به صورت چند گزینه ای می باشند و می بایست بر اساس متون مربوطه پاسخ داده شوند. برخی متون شامل نمایه های اطلاعاتی مانند جدول، نمودار و یا گراف می باشند که البته پاسخگویی به سوالات آنها مبتنی بر دانش ریاضی نخواهد بود. مباحث متون مربوطه معمولا از منابع ذیل اقتباس می شود: متون ادبی کلاسیک یا معاصر آمریکا، متونی مرتبط با اقتصاد، روان شناسی، جامعه شناسی، زیست شناسی، زمین شناسی، شیمی و فیزیک نمره منفی یرای پاسخ های ناصحیح منظور نمی شود و تعداد سوالات این بخش 52 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 65 دقیقه می باشد. نمره این بخش با ترکیب با بخش نگارش و آزمون زبانی اعلام میشود و از 200 تا 800 می باشد.

ساختار آزمون اس ای تی SAT به چه صورت است؟

ساختار آزمون اس ای تی SAT به چه صورت است؟

بخش نگارش و آزمون زبانی Writing and Language Test

تمامی سوالات این بخش به صورت چند گزینه ای می باشند و می بایست بر اساس متون مربوطه پاسخ داده شوند. تمامی سوالات در قالب متن مورد سئوال قرار می گیرند و معمولا پاسخگویی صحیح منوط یه درک مطلب نیز می باشد. به عبارت دیگر، نکات دستوری زبان به ندرت به صورت صرف مورد آزمون قرار می گیرد. این بخش در نظر دارد که دستور زبان نوشتاری زبان انگلیسی را مورد آزمون قرار دهد که اساسا سوالات این بخش مشتمل بر نکات گرامری، ساختار جمله، کاربرد دستور زبان و قواعد نشان گذاری می شود. نمره منفی یرای پاسخ های ناصحیح منظور نمی شود. تعداد سوالات این بخش 44 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 35 دقیقه می باشد. نمره این بخش با ترکیب با بخش درک مطلب اعلام میشود و از 200 تا 800 می باشد.

بخش ریاضیات Math

این بخش مباحث مربوط به هندسه، آمار و احتمال و مثلثات را مورد آزمون قرار می دهد. بخش اعظم سوالات به صورت چند گزینه ای و برخی پاسخ محور می باشند بدین معنی که دانش آموزان می بایست با انجام محاسبات مربوطه، پاسخ مربوطه را خود بدست بیاورند. نمره منفی یرای پاسخ های ناصحیح منظور نمی شود. نمره این بخش 200 تا 800 می باشد.

بخش ریاضیات خود در قالب دو بخش ارایه می شود:

بخش اول: تعداد سوالات این بخش 20 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 25 دقیقه می باشد و استفاده از ماشین حساب در این بخش مجاز نمی باشد.

بخش دوم: تعداد سوالات این بخش 38 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 55 دقیقه می باشد و استفاده از ماشین حسابدر این بخش مجاز می باشد.

بخش انشاء Essay Optional

این بخش در انتهای آزمون پس از بخش درک مطلب و بخش نگارش و آزمون زبانی مورد آزمون قرار می گیرد. این بخش اختیاری می باشد و جزو ملزومات برخی دانشگاه ها نمی باشد. این بخش مشتمل بر 3 مهارت خواندن، تحلیل و نگارش می باشد. مدت پاسخگویی به این بخش 50 دقیقه می باشد. نمره این بخش بین 2 تا 8 می باشد که به صورت مستقل گزارش می شود.

در بخش انشاء آزمون SAT، زمانیکه موضوع معیارهای ارزیابی نمره دهی و تصحیح انشاء مطرح می شود، سه شاخص درک مطلب، آنالیز موضوع و سبک نگارش مورد بررسی قرار می گیرند. در این قسمت به بررسی هر یک از این شاخص ها می پردازیم تا دریابیم که با رعایت چه مواردی، زبان آموزان می توانند در هر یک از بخش های ذکر شده، به بالاترین نمره دست پیدا کنند.

درک مطلب: پاسخ در این سطح، نشان دهنده درک جامع کلیات و جزییات متن می باشد. همچنین ارتباط منطقی بین کلیات و جزییات متن، بخوبی درک شده و تفسیری صحیح و عاری از نظرات شخصی، صرفا بر اساس وقایع و شواهد ذکر شده در متن، ارایه می شود.

آنالیز: پاسخ در این سطح، تحلیل دقیقی از روند استدلال متن ارایه می دهد. در اینجا، زبان آموز می بایست بتواند ارزیابی دقیقی از شواهد ذکر شده در متن ارایه دهد، روند استدلال نویسنده متن را دنبال کند، المان های ساختاری متن و بار معنایی کلمات را تشخیص دهد و قسمت هایی از متن را که در راستای نیل به مقصود نهایی نویسنده ذکر شده شناسایی کند.

سبک نگارش: پاسخ در این سطح، بیانگر توان انتقال مطلب زبان آموز در قالب زبانی فاخر است. اصول نگارش اعم از انتخاب کلمات صحیح، استفاده از هم آیندها، تنوع ساختاری جملات از نظر دستور زبان، رعایت حفظ انسجام و پیوستگی بین ایده ها، رعایت قوانین نقطه گذاری، و بکار گیری سبک نگارشی رسمی و عینی میبایست مورد توجه قرار گیرد. در نهایت، اصول استاندارد نگارشی رعایت می شود و پاسخ می بایست عاری از هر گونه اشتباهات دستوری زبانی باشد.

نكات كليدي در مورد بخش انشاء آزمون SAT

بخش انشاء در آزمون SAT اختياري مي باشد ولي با توجه به اينكه برخي دانشگاهها پذيرش را منوط به ارايه نمره آزمون كامل ميدانند و همچنين دانشجويان ممكن است با تغيير سياست هاي دانشگاهها و يا انتقال به دانشگاهي ديگر مواجه شوند، توصيه مي شود كه اين بخش بصورت جدي مورد توجه قرار گيرد و زبان آموزان، بخش انشاء را در رزومه زباني خود نيز داشته باشند.

نكات كليدي در مورد بخش انشاء آزمون SAT

نكات كليدي در مورد بخش انشاء آزمون SAT

ارزيابي اين بخش بر اساس ٣ عامل صورت مي پذيرد: درك مطلب (Comprehension)، تحليل متن (Analysis) و نگارش (Writing).

به هر يك از اين عوامل، نمره اي از ١ تا ٤ تخصيص داده مي شود و در نهايت ميانگين نمره نهايي نمره اي از ١ تا ٤ خواهد بود. با توجه به اينكه دو مصحح بصورت جداگانه، انشاء زبان آموزان را تصحيح مي كنند، نهايتا نمره نهايي كه در كارنامه گزارش خواهد شد نمره اي از ٢ تا ٨ خواهد بود.

اين نمره بصورت مجزا جدا از نمره هاي بخش هاي رياضي و زباني گزارش خواهد شد. همچنين به منظور مقايسه عملكرد زبان آموز با نمره ساير داوطلبين، گزارش درصدي (Percentile) نيز بهمراه نمره عددي انشاء، گزارش مي شود تا عملكرد داوطلب در مقام مقايسه با سايرين نيز مورد ارزيابي قرار بگيرد. بطور معمول نمرات ٥.٥ يا ٦ نمرات قابل قبولي براي اكثر دانشگاهها محسوب مي شود.

از نظر ساختاري، اين بخش با يك متن آغاز مي شود كه در آن نويسنده ادعايي مطرح ميكند و تلاش ميكند كه با استفاده از شواهدي (مثال، آمار ارقام، اشاره به مطالعات، تاريخچه و يا نقل قول)، استدلال و برهان (اعمال قاعده اي كلي به موردي خاص، و استنباط قاعده اي كلي از موردي خاص و يا استفاده از منطق) و همچنين برخي آرايه هاي ادبي (برانگيختن احساسات خواننده، انتخاب كلمات با بار معنايي خاص، تكرار يك كلمه و يا ايده بمنظور جلب توجه خواننده، و يا استفاده از كنايه و تلميح و اغراق) خواننده را متقاعد به پذيرش موضع خود كند و خواننده (ممتحن) مي بايست با درك تحليلي متن و عناصر به كار برده شده در آن، ادعاي نويسنده و قدرت ابزار كاربردي نويسنده را براي نيل به مقصود، مورد بررسي قرار دهد. به عبارت ديگر، زبان آموز صرفا تحليل و نقد خود را از متن بيان مي دارد بدون آنكه نظر شخصي خود را دخيل كند.

آنچه كه در بخش انشاء بسيار حائز اهميت است اين است كه در همه متوني كه براي تحليل داده مي شود سه عامل شاهد (Evidence)، استدلال (Reasoning) و آرايه هاي ادبي (Stylistic Elements) ميبايست مورد بررسي قرار گيرند و زبان آموز بايد با علم بر اين ابزارها و تشخيص صحيح آنها، متن را مورد نقد قرار دهد.

همچنين شايان ذكر است كه در همه اين متون، متن به گونه اي طراحي شده كه نويسنده متن در ترغيب خواننده براي دستيابي به هدف خود موفق بوده و زبان آموز صرفا مي بايست علل موفقيت نويسنده (ابزارها) را تشخيص دهد و بررسي كند نه اينكه نقاط ضعف احتمالي متن و يا راههاي بهبود آن ضعف ها بيان كند.

انواع سوالات ريدينگ در آزمون SAT

با توجه به اين مهم كه بخش درك مطلب آزمون SAT اساسا Evidence-Based Reading ميباشد، مهمترين استراتژي در اين بخش، اسكن كردن متن به منظور پيدا كردن شاهد يا همان evidence براي گزينه مورد نظر ميباشد.

همچنين، با عنايت به اينكه متون آزمون SAT، از درجه سختي قابل توجهي در زمينه واژگان برخوردار هستند، زبان آموزان مي بايست درك واژگاني خود را به طور قابل ملاحظه اي افزايش دهند.

لازم به ذكر است كه جدا از متون پيچيده، بعضا سوالات نيز حاوي لغات مشكلي مي باشند كه عدم آشنايي با آنها مي تواند منجر به عدم پاسخ دهي صحيح شود.

١. سوالات Factual: اين گونه سوالات معمولا با كلمات پرسشي يا به اصلاح wh-word ها آغاز ميشوند كه ماهيتا ممكن است راجع به ايده اصلي متن (Main Idea) و يا جزييات ذكر شده درمتن (Supporting Idea) باشند. در صورتيكه ايده اصلي مد نظر باشد، زبان آموز بهتر است ابتدا متن را skim كند تا درك كلي از فحواي متن حاصل شود. بدين منظور خطوط اوليه هرپاراگراف و بعضا خطوط آخر همان پاراگراف بهتر است مرور شود.

٢. سوالات درك واژگان: بر خلاف آزمون تافل، كه سوال درك لغت آن معمولا بدون وابستگي به متن و بر اساس دانش واژگاني زبان آموز پاسخ داده مي شود، سوالات درك واژگاني آزمون SAT اساسا وابسته به متن بوده و با استفاده از سرنخ ها يا clue هاي موجود در متن، زبان آموز مي بايست به حدسي منطقي در مورد معني كلمه مورد نظر در متن مربوطه دست پيدا كند. به عبارت ديگر، ميتوان گفت كه در اكثر موارد، معني اوليه اي كه زبان آموز از كلمه مورد نظر ميداند در اين آزمون مورد نظر نيست و ساير معاني كلمه بر حسب بافت، مورد آزمون قرار خواهد گرفت.

٣. سوالات هدف (Purpose): سوالاتي كه در مورد چرايي يا هدف پرسيده مي شوند، معمولا نياز به خواندن قسمت هاي بيشتري از متن دارند. به منظور پاسخ دهي به اين سوالات، زبان آموزان، چنانچه سوال در مورد خط يا خطوط خاصي مي باشد، مي بايست چند خط قبل و يا حتي چند خط بعد از خطوط مورد نظر سوال را بخوانند تا درك عميق تري از متن و نهايتا چرايي اشاره به مورد مذكور حاصل شود. همچنين شايان ذكر است كه سوالات هدف، اساسا در ارتباط با ايده اصلي پاراگراف يا همان ثقل پاراگراف است لذا زبان آموز مي بايست براي پاسخ دهي به اين گونه سوالات ايده اصلي يا main idea پاراگراف را مورد نظر قرار دهد.

٤. سوالات مبتني بر استنباط و تحليل (Inference): پاسخ دهي به اين گونه سوالات معمولا مستلزم درك كلي يك پاراگراف كامل مي باشد كه نيازمند زمان قابل توجهي است و زبان آموز بايد تحليل و استنباط خود را از مطلبي كه مورد سوال قرار گرفته ارايه دهد. اصطلاحا اين گونه سوالات را درك بين خطوطي مي نامند بدين معني كه زبان آموز ابتدا بايد خطوط مورد نظر را تشخيص دهد و سپس با نگاهي تحليلي، پيغام غيرمستقيم و ضمني كه در متن وجود دارد را فراتر از خطوط خوانده شده استخراج كند.

٥. سوالات زوجي (Paired): اين نوع سوالات ماهيتا از نوع سوالاتي هستند كه زبان آموز را ملزم ميكنند كه براي پاسخ به يك سوال، شاهد و دليل انتخاب گزينه خود را با اشاره خاص به خط يا خطوط مربوطه در سوال بعد ذكر كند. با توجه به اينكه پاسخ به يك سوال و دليل مربوط به آن بصورت متوالي چك ميشود، زبان آموزان مي بايست دقت بيشتري مبذول نمايند چراكه در صورتيكه سوال اول به غلط پاسخ داده شود، احتمالا سوال دوم نيز كه شاهد و دليل سوال اول است، به غلط پاسخ داده خواهد شد. نكته ديگر اينكه، در اينگونه سوالات، چنانچه زبان آموز از پاسخ خود اطمينان نداشته باشد، ميتواند با استعانت از خطوط ذكر شده در سوال دوم، يعني با چك كردن تك تك گزينه هاي سوال دوم، به پاسخ صحيح سوال اول دست پيدا كند هرچند كه قطعا اين استراتژي زمان بيشتري از زبان آموز خواهد گرفت.

٦. سوالات تفسير نمودار: يكي از سوالات مربوط به بخش ريدينگ در آزمون SAT، سوالات تفسير نمودار است. بر خلاف ظاهر بعضا پيچيده و حتي گاها ترسناك اين سوالات، با اندكي دقت و حوصله ميتوان به آساني به اين سوالات پاسخ صحيح داد. نكته مهمتر اينكه، اگر چه درك هر چه بيشتر متن ميتواند به پاسخ دهي به اين سوالات كمك كند، معمولا نمودارها به اندازه كافي گويا و معني دار هستند كه صرفا با اتكا بر اطلاعات موجود در خود آنها، به سادگي قابل تفسير باشند و بتوان بدون بازگشت به متن، پاسخ صحيح را انتخاب نمود.

٧. سوالات مربوط به ديدگاه و نقطه نظر نگارنده متن (Attitude): اين گونه سوالات در واقع بر نوع نگاه نويسنده متن و يا احساس او نسبت به تم اصلي متن تمركز دارد. اين سوالات معمولا در متون داستاني و روايي مطرح ميشوند و زبان آموزان مي بايست با دقت بر كلمات و بار معنايي آنها، نوع نگاه نويسنده را تشخيص دهند. به عبارتي، براي پاسخگويي به اين سوالات، زبان آموزان بايد به انتخاب كلمات و استفاده نگارنده از عباراتي كه بار احساسي دارند آگاه باشند و با استفاده از المان هاي سبك شناسي نوشتار، ديدگاه نگارنده را تشخيص دهد.

٨. سوالات مربوط به درك ارتباط منطقي مفاهيم در متون زوجي: در آزمون SAT در بخش ريدينگ، يكي از متن ها بصورت زوج ميباشد بدين معني كه يك تم اصلي از دو ديدگاه مختلف در دو متن جداگانه مورد بررسي قرار ميگيرد. در واقع، در عين حال كه دو متن مستقل و جداگانه خوانده مي شوند، با تمركز بر روي يك ايده به هم مربوط مي شوند. پاسخ دهي به برخي سوالات به درك متن اول، برخي به درك متن دوم و تعدادي به درك ارتباط متن اول و دوم منوط مي باشد. مي توان گفت كه اين نوع سوالات، سخت ترين سوالات اين آزمون مي باشد چراكه زبان آموز نياز به تسلط بر تركيبي از استراتژي هاي موجود دارد. در واقع بمنظور پاسخ دهي به اين نوع سوالات، نه تنها درك كلي و درك تم اصلي دو متن بهمراه درك جزييات و دقت به يافتن شاهد در هر دو متن لازم مي باشد، بلكه نگاهي فراتر از اطلاعات دو متن و استخراج رابطه اطلاعات ذكر شده در دو متن مورد نياز مي باشد كه قطعا مستلزم درك فرامتني و تحليلي ميباشد.

آزمون ای سی تی ACT

آزمون ای سی تی ACT

تفاوت دو آزمون اس ای تی SAT و آزمون ای سی تی ACT

بسیاری از دانشگاه ها هر دو آزمون را هم ارزش می دانند و هیچ تفاوتی میان نمرات دو آزمون قایل نمی شوند بنابراین، در اکثر مواقع، انتخاب بینSAT و ACT یک انتخاب شخصی محسوب می شود. واقعیت این است که هر دو آزمون محتوای آموزشی تقریبا یکسانی را مورد ارزیابی قرار می دهند.

تفاوت دو آزمون اس ای تی SAT و آزمون ای سی تی ACT (2)

تفاوت دو آزمون اس ای تی SAT و آزمون ای سی تی ACT (2)

می توان گفت بزرگترین تفاوت SAT و ACTاین است که در آزمون SAT، ریاضیات در دو بخش مورد آزمون قرار می گیرد که در یک بخش، استفاده از ماشین حساب مجاز نمی باشد.

از طرفی، در آزمون ACT، علاوه بر بخش درک مطلب، متون علمی با تاکید بر تفکر تحلیلی مورد آزمون قرار می گیرد در حالیکه در آزمون SAT، این متون به همراه سایر متون مانند متون اجتماعی، تاریخی، حقوق مدنی و یا داستانی مورد آزمون قرار می گیرد و سوالات اغلب با محوریت درک مطلب طرح می شوند.

تفاوت دو آزمون اس ای تی SAT و آزمون ای سی تی ACT

تفاوت دو آزمون اس ای تی SAT و آزمون ای سی تی ACT

شرایط آزمون اس ای تی SAT ترکیه چیست؟

بسیاری از دانشجویان جهت تحصیل در ترکیه قبل از پذیرش در کالج یا موسسه در آزمون ورودی شرکت می کنند. تست های قابل اجرا در بسیاری از کشورها به عنوان آزمون های بین المللی شناخته می شوند. این تست ها در یک الگوی یکنواخت توسعه داده شده و دارای سؤالات متداول هستند.

بنابراین این آزمون ها به عنوان معیاری برای سنجش توانایی دانشجویان بکار می رود. اکثر این آزمون ها برای تست توانایی زبان انگلیسی دانشجویان متعلق به کشورهای غیر انگلیسی زبان انجام می شود.

همچنین دانشجویان بین المللی برای ورود و درخواست دانشگاه های ترکیه از آزمون SAT استفاده می کنند. دانشگاه های ترکیه، مخصوصا دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع لیسانس نیاز به نمره این آزمون دارند.

دانشگاه هایی که با نمره SAT دانشجو می گیرند معمولا دانشگاه های فنی و انگلیسی زبان ترکیه مانند دانشگاه خاورمیانه، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه حاجت تپه هستند. در واقع آزمون SAT به زبان انگلیسی برگزار می شود و توسط کشور آمریکا پایه ریزی شده است.

این آزمون دو بخش دارد؛ بخش SAT 1“ Reasoning Test” که مدت آن نزدیک به ۴ ساعت است و طی آن استعدادهای ریاضی و ادبی داوطلب سنجیده می‌شود. این بخش شامل ریاضی و هندسه و نیز بخش ادبیات و انشای انگلیسی است. البته در دانشگاه‌های ترکیه فقط بخش‌های ریاضی و هندسه و کریتیکال ریدینگ “Critical” Reading مهم است و بخش انشانویسی جدی گرفته نمی شود.

بخش دوم آزمون سات، SAT 2“ Subject Test” است و یک ساعت طول می کشد. این تست‌ها بیشتر در مورد دروس دبیرستانی شامل ریاضی، تاریخ، انگلیسی، زیست، شیمی، و … است.

SAT I و SAT II جهت تحصیل در ترکیه 2018 شامل دو آزمون های جداگانه است. قبول شدن در آزمون SAT I برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در ترکیه دارند کافی است. بعضی از دانشگاه های ترکیه هم به نتیجه SAT II نیاز دارند.

آزمون SAT I یا “آزمون استدلالی SAT ” یک آزمون چند گزینه ای شامل سه بخش مختلف خواندن، ریاضیات و نوشتن با هدف سنجش دانش آموزان در این زمینه ها است. دانشگاه های ترکیه در حالی که دانشجویان را پذیرفته اند، نتایج خواندن و ریاضی را در نظر می گیرند. هر بخش آزمون SAT حداقل 200 و حداکثر 800 امتیاز دارد.

مدت زمان آزمون اس ای تی SAT

آزمون های موضوعی SAT چند بار در سال در ماه های اکتبر، نوامبر، دسامبر، مه و ژوئن در سطح بین المللی در دسترس هستند. هزینه های آزمون در سطح بین المللی متفاوت است، طول مدت این آزمون 3 ساعت و 45 دقیقه می باشد.

آیا برای شرکت در آزمون SAT محدودیت سنی وجود دارد؟

برای درخواست SAT یا انجام این آزمون هیچ محدودیت سنی برای پذیرش در دانشگاه وجود ندارد.

چند بار می توان در آزمون SAT شرکت کرد؟

برای درخواست SAT و انجام این آزمون بیش از یک بار هیچ محدودیتی وجود ندارد. همچنین ورود بیش از یکبار یک کاندیدا هیچ تغییری در نمره ایجاد نمی کند.

محدودیت شرکت در آزمون آزمون اس ای تی SAT

هر کسی که از دبیرستان فارغ التحصیل شده باشد می تواند در آزمون اس ای تی SAT شرکت کند و شرکت این فرد به تعداد بیش از یک بار نیز هیچ محدودیتی ندارد.

نحوه برگزاری آزمون اس ای تی SAT

این آزمون برخلاف تافل و آیلتس و جی آر ایی در ایران برگزار نمی‌شود، به همین دلیل شما باید مراکز برگزاری آزمون در خارج از کشور را بررسی کنید.

ترکیه٬ امارات و مالزی معمولاً جزء اولین انتخاب‌های اکثر داوطلبان ایرانی است.

شهرهای آنکارا، ترسوس، ازمیر و استانبول مراکز معروف ترکیه در برگزاری آزمون SAT هستند که شما می‌توانید از این مراکز برای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سات استفاده کنید.

به منظور ثبت نام آزمون اس ای تی SAT باید از طریق این لینک و پس از وارد نمودن اطلاعات شخصی، دریافت نام کاربری و رمز عبور، تکمیل پروفایل کالج و آپلود عکس دیجیتال خود عضو شوید. برای تکمیل پروفایل در هر صفحه باید به یک سری پرسش ها پاسخ دهید و در پایان هر صفحه می توانید اطلاعات وارد شده را ذخیره و هر زمان که مایل باشید با وارد کردن username و password به اکانت خود وارد شوید و اطلاعات پروفایل کالج را تغییر دهید.

آزمون اس ای تی SAT شامل 4 بخش Critical Reading، Mathematics،Writing، و بخش متغیر یا معادل (Variable or Equating) می باشد.

هزینه ثبت نام آزمون اس ای تی SAT از طریق کارت های اعتباری ویزا VisaCard و مستر کارت فیزیکی Physical MasterCard و مسترکارت مجاز Virtual MasterCard قابل پرداخت می باشد.

مراکز برگزاری آزمون SAT در کشور ترکیه

آزمون سات SAT که برخی دانشگاه‌های ترکیه آنرا به جای آزمون یوس(YÖS) می‌پذیرند، مخفف عبارتScholastic Aptitude Test است. این آزمون در آمریکا برای ورود به دانشگاه‌ها برگزار می‌شود و دانشگاه‌های انگلیسی زبان ترکیه هم این آزمون را برای ورود به مقطع لیسانس برگزار می‌کنند. آزمون سات که اس‌ای‌تی هم خوانده میشود، سالانه هفت‌بار در آمریکا و چند بار در کشورهای دیگر از جمله ترکیه برگزار می‌شود.

دانشگاه بیلکنت  ANKARA, TURKEY BILKENT UNIV PREPERATION SCHOOL

انجمن ترکی آمریکایی آنکارا  ANKARA, TURKEY TURKISH-AMERICAN ASSOCIATION

دبیرستان آمریکایی استانبو ل (روبرت) ISTANBUL, TURKEY ROBERT COLLEGE

کالج خصوصی آمریکایی ازمیر IZMIR, TURKEY THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTE

کالج خصوصی آمریکایی تارسوس در مرسین TARSUS, TURKEY TARSUS AMERICAN SCHOOL

 

البته هرساله تعداد این مراکز ممکن است کم و یا زیاد شود. بعنوان مثال مراکز برگزاری آزمون اس ای تی SAT ذیل نیز اخیراً اضافه شده است.

BILKENT LABORATORY + INTL SCH EAST CAMPUS 06800 ۵۹۹۰۸

FATIH KOLEJI PIRIREIS MH BAGDAT CD. 00000 ۵۹۹۱۵

OZEL OGUZKAAN KOLEJI KARTALTEPE MAH, INCIRLI CAD PK 34145 ۵۹۹۳۳

ST GEORG AUSTRIAN COLLEGE KART CINAR SOKAK NO. 2 00000 ۵۹۹۲۹

TED BURSA COLL ۲۱ YUZYIL CAD MURSEL KOYU 16940 ۵۹۹۱۲

THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTE INONU CADDESI NO. 476 35290 ۵۹۹۵۰

چگونه برای آزمون SAT ثبت نام کنم؟

ثبت نام برای آزمون SAT علی رغم ساده به نظر رسیدن، دارای سختی های خاص خودش میباشد و باید توجه داشت که در فرایند ثبت نام، بخشهایی دارای اهمیت حیاتی بوده که باید با دقت فراوان پر شوند و بخشهایی دیگر علی رغم زمان گیر بودن اهمیت چندانی ندارند و میتوان از آنها گذشت.

برای ثبت‌نام در آزمون SAT باید به سایت رسمی موسسه کالج بورد در نشانی COLLEGEBOARD.ORG مراجعه کنید. ثبت‌نام آنلاین و پرداخت هزینه‌های ثبت‌نامی با کارت‌های اعتباری الزامی است و مانند اکثر سایت‌های ثبت‌نام آموزشی، دریافت کد کاربری و رمز عبور ضروری است.

به همین خاطر، باید به بخش REGISTER مراجعه کنید که پس از وارد کردن اطلاعات (شامل اطلاعات هویتی و پست الکترونیک)، به شما USERNAME و PASSWORD داده می‌شود. بعد از دریافت کد کاربری و رمز عبور، اجازه ورود به سیستم و ثبت‌نام در آزمون بر اساس زمان و مکان موردنظر شما داده می‌شود.

راهنمای مرحله به مرحله ثبت نام آزمون SAT

1- ابتدا باید به صفحه اصلی سایت collegeboard.org رفته روی کلمه Register در بالای صفحه سمت راست کلیک کنید. در این مرحله باید یک حساب کاربری برای خود بسازید.

راهنمای مرحله به مرحله ثبت نام آزمون SAT

راهنمای مرحله به مرحله ثبت نام آزمون SAT

2- پس از ایجاد حساب کاربری و ورود به حساب خود با صفحه زیر مواجه میشوید و در این بخش College Board به شما خواهد گفت که مراحل ثبت نام بین 30 تا 40 دقیقه طول خواهد کشید. البته ما در زمان کوتاهتری این کار را انجام خواهیم داد. برای ادامه مراحل ثبت نام دکمه ادامه را بزنید.

راهنمای مرحله به مرحله ثبت نام آزمون SAT 2

راهنمای مرحله به مرحله ثبت نام آزمون SAT 2

3- در این مرحله بخش پرسشنامه طولانی شروع میشود. بعضی از این قسمت ها مهم و بعضی کم اهمیت تر میباشند که ما مرحله به مرحله به شما این موضوع را آموزش خواهیم داد.

4- بخش Personal Information: این بخش بسیار مهم بوده و باید با دقت فراوان پر شود. مطمئین شوید هر اطلاعاتی اینجا وارد میکنید 100% صحیح و دقیق باشد.

راهنمای بخش Personal Information ثبت نام آزمون SAT

راهنمای بخش Personal Information ثبت نام آزمون SAT

5- بخش Demographics: این بخش که در حقیقت اطلاعات آماری را در مورد متقاضیان جمع آوری میکند از اهمیت زیادی برخوردار نیست و ابداً تاثیری روی نمره و آزمون ندارد. پر کردن این بخش اختیاری است.

6- بخش Create Student Profile: این قسمت نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار نیست. این قسمت بسیار وقتگیر بوده و در حقیقت اطلاعات شما به عنوان داده هایی به کالجها داده میشود و ممکن است این کالجها شروع به ارسال ایمیل های تبلیغاتی برای شما کنند. اگر دوست دارید از این قبیل ایمیل ها دریافت کنید این بخش را دقیق پر نمایید در غیر اینصورت این قسمت هیچ اثری روی نمره و پذیرش شما ندارد.

راهنمای بخش Create Student Profile ثبت نام آزمون SAT

راهنمای بخش Create Student Profile ثبت نام آزمون SAT

7- بخش بیان ریز سابقه تحصیلی: دقت کنید که هیچ کدام از این زیر گروه ها که در تصویر زیر ملاحظه میکنید در آزمون SAT کوچکترین اثری ندارد و اگر زمان کافی جهت پر کردن تمام این اطلاعات ندارید همه را خالی گذاشته و به بخش بعد بروید.

اطلاعات مورد نیاز جهت پرداخت هزینه ثبت نام آزمون اس ای تی SAT

  • نام کاربری و کلمه عبور برای ورود به اکانت شما در  وبسایت Collegeboard
  • سطح تحصیلی
  • نام آزمون (SAT یا SAT Subjects)
  • تاریخ برگزاری آزمون
  • نام کشور و شهر محل آزمون
  • نام سنتر (مرکز) برگزاری آزمون
  • نام و نام خانوادگی به انگلیسی

ثبت سفارش پرداخت هزینه ثبت نام آزمون اس ای تی SAT

x

Check Also

هزینه ثبت نام آزمون USMLE

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون USMLE

آزمون United States Medical Licensing Examination) USMLE) یک آزمون سه مرحله ای جهت دریافت گواهینامه تاییدیه مهارت پزشکی، فارغ التحصیلان پزشکی در ایالات متحده امریکا بوده که مورد تایید و ...