Home / آزمون های بین المللی / آزمون تافل / پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل اینترنتی TOEFL iBT

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل اینترنتی TOEFL iBT

فهرست مطالب این بخش

تافل TOEFL مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language به معنای «آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی» می باشد که  بیش از 8500 کالج، دانشگاه، و آژانس در 130 کشور نمرات این آزمون را می پذیرند.
برگزاری آزمون تافل به روش اینترنتی iBT از سال 2005 شروع و به تدریج جایگزین روش های کاغذی و کامپیوتری شد.

در واقع آزمون تافل می تواند گذرنامه شما برای تحصیل در هر کشور انگلیسی زبانی باشد. این آزمون در تاریخ های ثابت (بیش از 50 بار در سال) برگزار می گردد و تعداد دفعات شرکت در این آزمون برای هر شرکت کننده  نامحدود است، البته در یک بازه زمانی 12 روزه نمی توانید بیشتر از یک بار در آزمون تافل شرکت کنید. زمان آزمون TOEFL iBT حدود 4 ساعت و نیم می باشد.

آزمون TOEFL iBT یک آزمون استاندارد است. در تعریف یک آزمون استاندارد می توان به Wikipedia سری زد و این تعریف را دید: Standardized test is a test administered and scored in a consistent way. تست استاندارد آزمونی است که با یک روش ثابت و استاندارد در برگزاری و نمره دهی برای همه برگزاری می شود. نتیجه این همه اصطلاح علمی چیست: به زبانی ساده تر باید گفت شما به اندازه توانایی هایتان نمره خواهید گرفت. پس مطمئن باشید حق شما ضایع نمی شود و می توانید به راحتی با هر دانشی نمره ای متناسب با آن کسب کنید.

اطلاعات مهم در خصوص آزمون تافل TOEFL iBT

در این نوع آزمون شرکت‌کنندگان بایستی در تاریخ‌های مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون دو سال می باشد و فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می‌باشد.  این آزمون در تاریخ های متعددی و در مراکز متعددی در ایران برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل TOEFL iBT و همچنین ریپورت های اضافی و تغییر تاریخ آزمون تنها بروش پرداخت با کارت اعتباری بین المللی می باشد.

هزینه و زمان برگزاری آزمون تافل اینترنتی TOEFL iBT

موسسه ETS از تاریخ 1 دسامبر 2016 هزینه ثبت نام آزمون iBT را برای شرکت‌کنندگان در ایران برابر ٢٢۵ دلار اعلام کرده است و جهت شرکت در این آزمون لازم است ابتدا یک حساب کاربری در سایت ETS ایجاد نمایید. آزمون تافل در مراکز مشخص و طی زمان‌های خاصی برگزار می‌گردد که ظرفیت آنها دارای محدودیت است. برای آگاهی از مراکز و ظرفیت‌های باز برگزاری آزمون تافل می‌توانید صفحه Test Centers and dates در وب سایت ETS را ببینید.

چنانچه زمان مورد نظر برای شرکت در آزمون به رنگ قرمز نمایش داده شود، یه این معنی است که آزمون به صورت Late بوده و هزینه ثبت نام آن 40 دلار بالاتر و در ایران برابر با 265 دلار می‌باشد. آزمون Late به آزمونی گفته می‌شود که ثبت نام در آن با تاخیر انجام پذیرفته است و به همین دلیل هزینه بالاتری دارد.

ضمناً هزینه شرکت در آزمون تافل iBT در کشورهای دیگر متفاوت است. به عنوان مثال هزینه این آزمون در کشور ترکیه 185 دلار و در کشور امارات متحده عربی برابر با 240 دلار می‌باشد.

تافل کتبي (کاغذی) Toefl PBT و تافل کامپيوتري CBT Toefl

از سال 1968 تا 1998، آزمون تافل فقط به صورت کتبي برگزار مي‌شد. شرکت کنندگان پاسخ‌هايشان را روي يک برگه با مداد علامت مي‌زدند. در سال 1998 ETC كه آزمون تافل را تهيه مي‌کند و Sylvan Learning Systems که برگزاري نسخه کامپيوتري تافل را بر عهده دارد، براي اولين بار اين آزمون را به صورت کامپيوتري عرضه کردند.

آزمون تافل اینترنتی در اواخر سال ۲۰۰۵ میلادی توسط ETS معرفی شد و جایگزین تافل کاغذی و کامپیوتری مرسوم در دهه های قبل شد. آزمون تافل، به صور کلی آزمونی بر مبنای سیستم آموزشی آمریکاست بر خلاف آزمون آیلتس که بر اساس سیستم و نگاه انگلیسی ها به آموزش زبان انگلیسی است.

تفاوت عمده آزمون iBT با انواع قدیمی‌تر تافل، افزوده شدن بخش سخن گفتن (Speaking) و حذف بخش ساختار (Structure) از آن است.

سیاست ETS این است که این آزمون را رفته رفته جایگزین امتحان PBT کند. شیوه سنجش در این آزمون واقعی‌تر است و هر 4 مهارت زبان در آن مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

در حال حاضر تمامی دانشگاه‌ها هر دو امتحان PBT و iBT را می‌پذیرند اما به کسانی که به دنبال دریافت Teacher Assistantship هستند توصیه می‌شود تا در آزمون نوع iBT شرکت کنند (به دلیل دارا بودن قسمت Speaking).

در ابتدای ظهور امتحان iBT، تصور دانش‌آموختگان این بود که این امتحان از لحاظ ارزیابی سخت‌تر است، اما امروزه می‌توان مزیت‌های فراوانی همچون زمان‌های متعدد ثبت‌نام، مراکز آزمون متعدد در شهرهای مختلف و کوتاه بودن زمان آماده شدن نمرات و گزارش به دانشگاه سفارش شده را برای آن در نظر گرفت. این فرم آزمون تافل برای کسانی که می‌توانند قابلیت‌های خود را در شرایط مختلف آزمون با تنوع ارائه دهند، بسیار بهتر از تافل ورقه‌ای (pBT) خواهد بود.

تافل اینترنتی با تافل کاغذی تفاوت محتوایی ندارد و تنها تفاوت،‌ شیوه برگزاری آزمون است. تقریبا در ایران، فقط ازمون اینترنتی برگزار می شود.

ساختار آزمون تافل اینترنتی به چه صورت است؟

شرکت کننده گان باید در ساعت و روزی مشخص، در محل آزمون حاضر شده و به پرسش ها به صورت اینترنتی پاسخ دهند. سوالات به صورت آنلاین در صفحه نمایش گر ارائه می شود و برگزار کنده آزمون، نقشی در ارائه پرسش ها و نمایش آن به شما ندارد.

تافل اینترنتی مانند آیلتس دارای ۴ بخش است که از داوطلب خواسته می شود در محیط مجازی، به پرسش های هر بخش به طور مجزا پاسخ دهد. شما نمی توانید فاصله زیادی را بین پاسخ به هر بخش در اختیار داشته باشید، اما می توانید در طول طرح پرسش های هر بخش،‌ با اطلاع مسئول جلسه، از پست صندلی خود بلند شوید و مثلا آب یا غذا بخورید. اما به هر حال وقت قانونی شما در حال گذر است.

بخش نخست بخش درک مطلب است. این قسمت با شیوه قدیمی که در بخش کامپیوتری بود تفاوت عمده ای ندارد و از ۳ بخش تشکیل شده است که متن های آکادمیک و علمی را شامل می شود. معمولا هر یک از این سه متن، دارای ۶۰۰ تا ۸۰۰ کلمه بوده و داوطلب باید با دقت کامل متن را خوانده و بر اساس مهارت های درک مطلب، به پرسش های مطرح شده پاسخ دهد. در این قسمت طراحی سوالات با رعایت استانداردهای طراحی آزمون تافل انجام گرفته و لازم است که داوطلبان، با شیوه های طراحی پرسش ها و رد کردن گزینه های نادرست و حدس زدن گزینه های درست و انتخاب نهایی،‌ آشنا شوند. ساختار پرسش هایی که در قسمت درک مطلب یا همان reading ارائه می شود، تلفیقی از پرسش هایی است که در سیستم قدیمی تافل مطرح شد و بخش های جدیدی که در سیستم جدید ارائه گردید.

در بخش شنیداری آزمون تافل، توانایی داوطب در درک مکالمات انگلیسی ارزیابی می شود. البته لهجه گوینده بخش پرسش های شنیداری تافل، آمریکایی است. بخش شنیداری تافل اینترنتی با نسخه قبلی تفاوت های زیادی ندارد و داوطلبان باید به ۲ مکالمه و ۴ سخنرانی درسی که با پرسش های مختلفی همراه شده است، در مدت زمان معلومه پاسخ دهند.

در بخش نوشتاری، هدف آن است که شما به عنوان فردی که قصد دارید در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل کنید، بتوانید یک متن علمی درست را بر اساس استانداردهای نوشتن برای مقالات و نشریات علمی آماده کنید و این متن، روایی و انسجام و گرامر درستی هم داشته باشد. بخش نوشتاری تافل اینترنتی از دو قسمت تشکیل شده است که یکی بخش تلفیقی یا integrated و دیگری بخش مستقل یا independent است. هر دو قسمت را داوطلب باید بر اساس پرسش هایی که از وی می شود، بررسی و در وقت معلوم پاسخ دهد.

این پاسخ، باید در چارچوب استانداردهایی که تافل برای نمره دهی در نظر گرفته انجام شود. نوشته شما باید به صورت شفاف و با پاراگراف های منسجم و استفاده از کلمات ربطی، نظر شما را درباره یک موضوع در قالب نوشتاری چند صد کلمه منعکس کند. یعنی اگر فردی متن شما را مطالعه کرد،‌ متوجه شود که نظر شما دقیقا درباره سوالی که مطرح شده چیست و چه دلایلی برای حمایت و توسعه نظری که داشتید، ارائه کرده اید. این مهارت ها را در کلاس های آمادگی آزمون تافل اینترنتی در نظر داشته و روی آن تکیه کنید. چرا گه تنها گرامر خوب، تضمینی برای نوشتن متن خوب نیست و نویسنده (در این جا داوطلب تافل) می بایست بتواند با خلاقیت خود، یک موضوع را بسط داده و به نتیجه گیری مشخصی در مدت زمان لازم برسد. متن شما معمولا نباید بیش از ۳۵۰ کلمه باشد.

در قسمت تلفيقي داوطلب بايد در ابتدا متن کوتاهي را بخواند (۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه) و سپس به يک نطق مرتبط با متن گوش دهد. بعد از آن بايد با استفاده از اطلاعاتي که از متن و سخنراني به‌دست آورده‌ به يک پرسش پاسخ دهد. ۲۰ دقيقه فرصت داده مي‌شود که داوطلب پاسخ خود را که بايد بين ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد، بنويسد.

در بخش مستقل بخش نوشتاري، مشابه بخش نوشتاري آزمون کامپيوتري تافل مي‌باشد؛ در این قسمت ۲۰ دقيقه فرصت داده مي‌شود که انشاء کوتاهي در حدود ۳۰۰ کلمه درباره يک موضوع خاص توسط داوطلب نوشته شود.

بخش گفتاري (Speaking): اين بخش جديد از آزمون تافل داراي شش تکليف (task) مي‌باشد که دو تکليف آن به صورت مستقل (independent) و چهار تکلیف به صورت تلفيقي است. بخش گفتاري آزمون تافل داراي قسمت‌هاي زير است: دو تکليف مستقل (independent) درباره موضوعات معمولي و آزاد: شرکت‌کنندگان بايد با استفاده از دانش و تجارب شخصي خود در مورد موضوع خاصی توضیح ‌دهند.

ترتیب پاسخ دادن به سوالات و بخش های آزمون تافل اینترنتی

آیا می توانم برای پاسخگویی به سوالات بخش های مختلف آزمون ، از ترتیب دلخواه خودم استفاده کنم؟ خیر. بخش هایی که در آزمون باید پاسخ داده شوند، به ترتیب عبارت اند از:

۱- بخش خواندن (Reading)

۲- بخش شنیداری (Listening)

۳- بخش گفتاری (Speaking)

۴- بخش نگارش (Writing)

در ضمن ، یک استراحت ده دقیقه ای بیش بخش های لیسنینگ و اسپیکینگ در نظر گرفته شده است.

کدام را شرکت کنم؟ تافل اینترنتی یا آیلتس؟

اگر بین شرکت در آزمون تافل یا آیلتس شک دارید، ابتدا سعی کنید درک درستی از هر دو آزمون و الزامات شرکت در این آزمون ها بدست آورید. شناخت ساختار آزمون، شکل امتحان دادن،‌ اهداف هر دو آزمون و هم چنین تعامل با افرادی که در دو آزمون شرکت کرده اند و تجربه دارند،‌ بستری برای شناخت بهتر این آزمون های بین المللی زبان انگلیسی در کشورمان است.

 چه زمانی در آزمون تافل اینترنی  TOEFL ibt شرکت کنم؟

هدف اکثر دانشجو ها از شرکت در آزمون تافل این است که مدرک زبان خودشان را به یک دانشگاه ارائه بدهند. بنابراین، ددلاین دانشگاه مورد نظر یکی از بزرگترین محدودیت هایی است که می تواند در تعیین زمان مناسب برای ثبت نام در تافل تاثیرگذار باشد.

اغلب اگر نتوانید نمره تافل را قبل از ددلاین به دانشگاه ارائه بدهید، نمی توانید در پروسه گرفتن پذیرش آن دانشگاه وارد بشوید. یکی دیگر از محدودیت های زمانی موجود در ثبت نام آزمون تافل، محدودیت تاریخ های برگزاری آزمون تافل در سنتر های ایران و جاهای خالی برای شرکت در آزمون در تاریخ مد نظر شماست.

مثلاً شاید دانشگاهی می خواهید از آن پذیرش بگیرید تا اول ژانویه هم ددلاین داشته باشد اما شما نتوانید حتی در دسامبر هم یک جای خالی برای شرکت در آزمون تافل در سنتر های ایران پیدا کنید. پس، پیدا کردن جای خالی و آزمون در دسترس خودش یکی دیگر از فاکتور های زمانی مهم است.

خوشبختانه این روزها دانشجوهای ایرانی بیشتر و بیشتر به اهمیت آمادگی زودهنگام برای آزمون های تافل و آیلتس و جی آر ای پی برده اند و خیلی ها با اینکه زبان نسبتاً خوبی دارند آمادگی برای شرکت در آزمون تافل را حتی یک سال زودتر از ددلاین دانشگاه شروع می کنند. بنابراین برای این دانشجو های آینده نگر محدودیت های زمانی از بین می رود و آنها فقط باید روی محدودیت های زبانی خودشان تمرکز کنند.

اگر شما هم از این دسته دانشجو ها هستید، توصیه من به شما این است که هر گاه احساس کردید دو یا سه ماه دیگر می توانید به نمره مدنظر خودتان برسید، در آزمون تافل ثبت نام کنید. هر چند معمولاً اگر دو ماه قبل اقدام کنید می توانید جای خالی برای شرکت در آزمون TOEFL پیدا کنید، اما زمان های خاصی مثل آذر ماه و دی ماه که اوج ترافیک آزمون تافل در ایران هستند را در نظر داشته باشید و اگر قصد دارید در این تاریخ ها امتحان بدهید، توصیه می کنم حواستان باشد و به موقع اقدام به ثبت نام کنید.

 آزمون تافل باتاخیر TOEFL ibt LATE چیست؟

در هنگام ثبت نام در آزمون تافل اینترنتی toefl ibt، چنانچه زمان مورد نظر برای شرکت در آزمون به رنگ قرمز نمایش داده شود، یه این معنی است که آزمون به صورت Late بوده و هزینه ثبت نام آن 40 دلار بالاتر و در ایران برابر با 265 دلار می‌باشد. آزمون Late به آزمونی گفته می‌شود که ثبت نام در آن با تاخیر انجام پذیرفته است و به همین دلیل هزینه بالاتری دارد.

دامنه نمره دهی TOEFL iBT

محدوده نمره TOEFL بین 0 تا 120 برای کل آزمون و 0-30 برای بخش های مختلف است. اما معنی دقیق این چیست؟

کمترین نمره TOEFL شما می تواند در iBT کسب نمره 0 باشد.

بالاترین امتیاز TOEFL شما می تواند در iBT کسب نمره 120 باشد.

توجه داشته باشید که دانشگاه ها زیادی به این موضوع اهمیت می دهند، نمره TOEFL خود را، هرچند برخی از مدارس نیز به نمرات بخش های فردی شما (به خصوص نمره صحبت کردن) نگاه می کنند.

علاوه بر نمره کل TOEFL شما، گزارش نمره شما نمرات هر بخش را به صورت مجزا نشان می دهد. هر یک از چهار بخش آزمون ریدینگ، لیسینیگ، اسپیکینگ و رایتینگ – از حداقل 0 امتیاز تا حداکثر 30 امتیاز دارد.

نمره کل TOEFL شما مجموع نمرات چهار بخش است (با حداکثر نمره TOEFL 30 + 30 + 30 + 30 = 120).

نمره مورد قبول آزمون تافل اینترنتی ibt

معمولا دانشگاه های مطرح دنیا، از متقاضیانی که خواستار ارائه مدرک زبان تافل هستند، نمره ۷۹ تا ۹۰ را درخواست می کنند. هر اندازه این نمره به عدد ۱۲۰ نزدیک تر باشد،‌ شانس قبولی داوطلب افزایش خواهد یافت.

بنابراین در اختیار داشتن چنین مدارک زبانی، اگر چه شرط کافی برای پذیرش تحصیلی نیست، اما شرط لازم برای ارسال مدارک است و بدون آن، مدارک متقاضی در فرآیند پذیرش بررسی نخواهد شد.

بسیاری از دانشگاه ها دنیا برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، نمره تافل IBT حداقل ۷۹ را درخواست می کنند. یعنی شما باید در هر مهارت،‌ حداقل نمره ۲۰ از ۳۰ را کسب کنید. یعنی به ۷۰ درصد پرسش ها در هر مهارت خواندن، نوشتن، شنیداری و گفتاری، پاسخ صحیح بدهید.

– افرادی که قصد دارند به عنوان دستیار تحقیقاتی یک استاد در دانشگاه مقصد فعالیت کنند و بورس بگیرند، توصیه می شود که در بخش writing آزمون تافل IBT، نمره ۲۵ از ۳۰ کسب کنند.

– از افرادی که خواهان دستیار تدریسی یک استاد در دانشگاه مقصد هستند، انتظار می رود که در بخش SPEAKING آزمون تافل IBT نمره ۲۵ تا ۲۷ کسب کنند.

– هر اندازه در آزمون تافل اینترنتی بتوانید نمره ای بالاتر از ۹۰ کسب کنید، شانس دریافت بورس تحصیلی شما افزایش پیدا خواهد کرد. اگر چه این موضوع، نه شرط لازم هست و نه شرط کافی و پذیرش با بورس در یک دانشگاه،‌ توابع عوامل متغیر هست که باید در نظر داشته باشید.

در نهایت این که حداقل نمره ها برای هر مهارت در آزمون تافل اینترنتی چقدر باید باشد را از مسئول پذیرش (admission officer) دانشگاه مقصد خود جویا شوید.

نمره TOEFL خوب چند است؟

چه چیزی باعث نمره TOEFL خوب می شود به طور کامل به شما و دلایل شما برای گرفتن آزمون بستگی دارد. نمره تافل و رتبه بندی نمره تا حدودی ذهنی هستند؛ آنچه مهم است چیزی است که شما برای انجام آن نیاز دارید.

میانگین نمره 50 TOEFL درصد است که مجموع نمره 84 در iBT و جایی بین 550 و 589 در PBT است. نمره متوسط ​​50 درصد، به این معنی است که دقیقا نصف (50 درصد) از همه افرادی که تست را انجام داده اند، کمتر از 84 در iBT کسب کرده اند و نیمی از آنها بیش از 84 را کسب کرده اند.

به عنوان یک قاعده کلی، به دست آوردن نمره بالاتر از میانگین به این معنی است که شما امتیاز خوبی کسب کرده اید. بنابراین، هر چیزی که بالاتر از 84 در IBT یا 570 (ISH) در PBT باشد، می تواند به عنوان نمره TOEFL خوب در نظر گرفته شود.

مشکل این است که مدارس مختلف نیاز به امتیازات مختلف TOEFL دارند، بنابراین نمره کمی بالاتر از میانگین ممکن است به شما در مدرسه ای که می خواهید کافی نباشد.

اکثر مدارس دارای حداقل نمره آستانه ای هستند که باید کسب درآمد کنید تا در برنامه پذیرفته شوند. این به این معنی است که نمره خوب TOEFL به آنچه که شما نیاز دارید بستگی دارد – اگر مدرسه شما نیاز به درخواست متقاضیان حداقل 80 نمره در TOEFL iBT داشته باشد، نمره 80 یا 81 نمره TOEFL iBT خوب خواهد بود. اما اگر مدرسه رویایی شما نیاز دارد که متقاضیان نمره کل 110 را در iBT کسب کنند، نمره TOEFL خوب برای شما بالاتر از 90 درصد خواهد بود.

بسیاری از مدارس تقاضای TOEFL داوطلبانه را از 90 یا 100 امتیاز کلی برای iBT یا 580 یا 600 در PBT دارند. بنابراین نمره بالاتر از 90 در iBT یا بالاتر از 580 در PBT به طور کلی یک نمره خوب است. اما، دوباره، آیا شما یک نمره “خوب” یا “بد” بدست می آورید، به آنچه شما نیاز به ن نمره دارید بستگی دارد! نمره خوب خواهد بود هر نمره ای که شما نیاز دارید تا شما را به مدرسه خاص خود هدایت کند.

بعضی از مدارس نیز نیاز به نمره حداقل خاصی در هر بخش دارند، بنابراین توجه داشته باشید که به نمرات بخش ریدینگ، لیسینیگ، اسپیکینگ و رایتینگ و همچنین نمره کل TOEFL خود توجه داشته باشید. حتی اگر امتیاز کل TOEFL شما بالا باشد، ممکن است حداقل استانداردهای مربوط به بخش خاصی را برآورده نکنید، بنابراین مطمئن شوید که همیشه ملزومات مدرسه را بررسی کنید.

ریپورت های رایگان آزمون تافل اینترنتی ibt

در زمان ثبت نام آزمون iBT و تا ساعت 10 شب قبل از آزمون می‌توانید 4 دانشگاه را جهت ریپورت نمره به صورت رایگان مشخص نمایید تا نمره شما برای آن‌ها نیز ارسال شود. همچنین یک نسخه چاپی از نمره آزمون iBT نیز حدود 1 ماه پس از آزمون به آدرس موجود در حساب کاربری ارسال می‌شود، البته به شرطی که در هنگام ثبت نام گزینه “Send additional paper score report to me” را انتخاب کرده باشید.

نتیجه آزمون تافل اینترنتی ibt

پس از گذشت حد اكثر سه هفته از زمان آزمون براي مشاهده نتيجه پس از ورود به ناحيه كاربري در قسمت View Scores كليك نماييد تا از نتيجه آزمون خود مطلع شويد.

شرایط زمانی جهت شرکت در آزمون تافل اینترنتی ibt

هیچ محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون تافل وجود ندارد و هر فرد می تواند هر چند بار که بخواهید هر ۱۲ روز یک بار در این آزمون شرکت کند. یعنی شما در هر ۱۲ روز فقط یک بار می توانید در آزمون TOEFL شرکت کنید، اما برای تعداد دفعات شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد.

معمولاً توصیه می شود اگر یک بار در این آزمون نمره خوبی نگرفتید، قبل از اینکه دوباره در آزمون شرکت کنید روی نقاط ضعف خودتان خوب کار کنید. تکرار آزمون باعث نمی شود نمره شما تغییر چشمگیری داشته باشد و این کار صرفاً منجر به اتلاف هزینه و زمان خواهد شد.

اعتبار مدرک آزمون تافل اینترنتی ibt

مدت اعتبار نتیجه آزمون تافل دو سال است و پس از آن، نمره از حساب کاربری فرد حذف می‌شود و دیگر قابل ریپورت نیست. البته به جز در مواردی که نمره فرد 116 یا بالاتر باشد، در این صورت نمره آزمون به صورت دائمی و مادام‌العمر معتبر بوده و منقضی نمی‌شود.

کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که از داوطلبان، مدرک تافل یا آیلتس را به عنوان بخشی از نیازمندی های پذیرش درخواست می کنند، دریافت کپی یا اسکن کارنامه را از متقاضی نمی پذیرند و باید مرکز ای تی سی‌، رونوشتی از کارنامه را مستقیما به نشانی دانشگاه مورد نظر شما ارسال کند.

کنسل کردن و لغو آزمون تافل اینترنتی ibt

در صورتی که آزمون تافل از طرف خود ETS کنسل شود، تمام وجه پرداختی برگشت داده می شود.

در صورتی که 4 روز قبل از آزمون، سفارش خود را کنسل کنید، ETS نیمی از وجه پرداختی را پس می دهد. برای مثال در صورتی که آزمون شما جمعه باشد، حداکثر تا دوشنبه ساعت 11:59 بعد از ظهر باید برای کنسل کردن سفارش خود اقدام کرده باشید.

دقت کنید که برگشت وجه فقط برای آزمون اصلی تافل می باشد و بقیه هزینه های پرداختی برگشت داده نمی شود.

برگشت وجه به صورت وجه نقد امکان پذیر نیست .

درشرایط زیر برگشت وجه صورت نمی گیرد:

اگر روند ثبت نام به درستی انجام نشود.

اگر مدارک شناسایی درخواستی به مرکز آزمون ارائه نشود.

نحوه انصراف از آزمون تافل اینترنتی ibt

حداکثر تا 4 روز قبل از آزمون برای انصراف از آزمون اقدام کنید.

برای انصراف تنها کافیست وارد پروفایل خود شوید و روی cancel order کلیک کنید.

نیمی از وجه درصورت انصراف به موقع از آزمون به داوطلب برگشت داده می شود.

تفریبا بین 1 تا 2 ماه طول می کشد تا پول به حساب کارت پرداخت کننده هزینه ثبت نام آزمون تافل،برگشت داده شود.

مدت زمان برگزاری آزمون تافل iBT

آزمونی ۴ ساعته دارای ۴ بخش و ۱۲۰ پرسش، ساختار تافل اینترنتی را تشکیل می دهد. پرسش ها در این آزمون برای هر ۴ مهارت به صورت تصادفی روی صفحه نمایش هر کاربر ارائه می شود و وقت مشخصی برای پاسخ به هر بخش از آزمون وجود دارد. اما امکان پاسخ به پرسش ها در مدت زمان مشخص، وجود دارد و الزامی برای توالی پاسخ به پرسش ها وجود ندارد. یعنی شما می توایند اول پرسش شماره ۴ را پاسخ بدهید بعد پرسش شماره ۱۲ را.

آزمون تافل به طور معمول با بخش Reading شروع می شود که حدود 35 تا 55 سوال است و 60 الی 90 دقیقه فرصت برای پاسخگویی دارید.

بخش Listening آزمون از 35 تا 50 سوال تشکیل شده و 60 الی 80 دقیقه زمان برای پاسخگویی دارید.

بخش Writing دو قسمت است . در قسمت اول که حدود 20 دقیقه است به سوالات مطرح شده پاسخ می دهید و در بخش دوم که حدود 30 دقیقه است باید یک متن یا انشا در رابطه با مطلب خواسته شده بنویسید.

بخش Speaking باید به سوالاتی که برای شما مطرح می شود پاسخ بدهید.

مراکز و سنترهای برگزارکننده آزمون تافل اینترنتی در ایران

همه ساله در ایران در شهر های تهران – اصفهان – تبریز – شیراز – آمل – ارومیه – زنجان – کرمان – مشهد آزمون تافل برگزار می شود.

مراکز مهم برگزاری آزمون تافل در تهران شامل: سازمان سنجش آموزش کشور، دانشکده علوم پزشکی ، موسسه امیربهادر، موسسه فرهنگی علامه سخن، زبان نگار می باشد.

نکاتی پیرامون ثبت نام آزمون تافل iBT

1- لازم است در هنگام ایجاد حساب کاربری در سایت ETS اطلاعات هویتی خود شامل “نام”، “نام خانوادگی” و “تاریخ تولد” را دقیقا مطابق با گذرنامه خود وارد نمایید، چون این تنها بخشی از حساب کاربری شما در سایت ETS است که غیر قابل تغییر است و علاوه بر این مهمترین بخش آن نیز می‌باشد. درصورتی که هنوز گذرنامه ندارید باید دقت کنید که اطلاعات را به گونه‌ای وارد نمایید که بعداً بتوانید مطابق این اطلاعات جهت دریافت گذرنامه اقدام فرمایید.

2- برای تایید هویت در روز آزمون، فقط کارت ملی و گذرنامه پذیرفته می‌شود (شناسنامه پذیرفته نمی‌شود). پس از تایید هویت توسط نماینده ETS در مرکز آزمون، او با استفاده از WebCam یک عکس از شما به عنوان شرکت کننده تهیه می‌کند و پس از آن جایگاه شما (کامپیوتری که آزمون اینترنتی شما در آن اجرا می‌شود) مشخص می‌شود.

نکاتی پیرامون روز برگزاری آمون تافل iBT

– تافل اینترنتی مانند آزمون GRE، علاوه بر مهارت های زبانی، نیازمند مهارت های کامپیوتری هم هست. چرا که این آزمون از داوطلب می خواهد که مهارت های مختلفی را که در آزمون بررسی می شود از طریق ابزارهای کامپیوتری دریافت و پس از تحلیل، به پرسش ها پاسخ دهد. شما باید بتوانید خیلی سریع با صفحه کلید کامپیوتر کار کنید و بنویسید و با جای حروف روی صفحه کلید آشنا باشید. هم چنین، در انتقال مفاهیمی که در آزمون می شنوید برای پاسخ به پرسش های مختلف، آمادگی انتقال داشته باشید و این آمادگی را از طریق موس و صفحه کلید به صفحه نمایش گری که روبروی شما قرار دارد، منتقل کنید.

– بعضا مشاهده شده است که داوطلبانی با سطح زبانی مطلوب اما به واسطه مهارت ضعیف در استفاده از کامپیوتر، موفق به اخذ نمره خوب در آزمون تافل اینترنتی نشده اند. برای همین تلاش کنید این مهارت را در خانه و پیش از شرکت در آزمون ارتقا دهید.

– در زمان ورود به محل برگزاری آزمون مجاز به همراه داشتن هیچ گونه وسیله ای نیستید و داشتن تلفن همراه، کاغذ، دیکشنری، هر نوع خودکار، روان نویس یا مداد، ممنوع است. نماینده ETS حاضر در محل برگزاری آزمون، هدست، کاغذ و مداد در اختیار شما خواهد گذاشت. در نتیجه یادداشت برداری در طول آزمون تافل iBT مجاز می‌باشد.

– با توجه به مجهز بودن محل به سیستم های هوشمند تهویه، آوردن کت، پالتو و هرگونه پوشش اضافه ممنوع می باشد. (و یا باید آن را در قسمت مربوطه قرار دهید).

– قبل از شروع آزمون 10 دقیقه فرصت استراحت و سرویس بهداشتی درنظر گرفته شده و با توجه به برگزاری آزمون طبق زمان اعلان شده لازم است یکساعت و 30دقیقه قبل از شروع آزمون در محل حضور داشته باشید.

– داوطلبان ابتدا با دستگاه وند، بازرسی خواهند شد و سپس بعد از احراز هویت در جای مربوطه قرار می گیرند.

– برگه مشخصات تحویل افراد شده باید با خودکار آبی و بدون خط خوردگی کامل گردد.

– به همراه کارت شناسایی (دو مورد از موارد : پاسپورت، کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه راهنمایی و رانندگی را در جلسه آزمون باید همراه داشته باشید که همراه داشتن یکی از دو مورد پاسپورت و یا کارت ملی الزامی می باشد) و برگه مشخصات تکمیل شده و Registration Number (Appointment Number) بدون عینک و هر وسیله دیگر به بخش عکسبرداری رفته و تمام رخ قرار گیرید. پس از عکسبرداری وارد سالن شده و پشت سیستمی که توسط سیستم اعلام می شود قرار گیرید

– از دست زدن به دستگاه و تغییر تنظیمات خودداری نمایید و منتظر حضور مسوول جلسه بمانید.

– وارد کردن نام و رمز کاربری بایستی توسط مسوول جلسه صورت گیرد لذا از وارد کردن هرگونه اطلاعات و ورود به مراحل آزمون خودداری نموده و منتظر مسوول مربوطه گردید.

– زمان آزمون دقیقا رعایت میگردد و بدیهی است هرگونه اقدام بدون هماهنگی مسوول جلسه موجب از دست دادن زمان آزمون می گردد.

– قبل از شروع آزمون نمونه برداری و تنظیم دستگاه توسط میکروفون و هدست صورت میگیرد لذا از دست زدن به تنظیمات و یا مکالمه با صدای بلند خودداری نمایید.

– در طول برگزاری آزمون از مکالمه با صدای بلند و یا هرگونه صحبت با دیگران خودداری نمایید.

– در صورت بروز هرگونه مشکل اعم از مشکلات سیستم و یا موانع ادامه آزمون فقط دست خود را بالا گرفته و منتظر حضور مسوول مربوطه گردید تا وقت آزمون شما توسط مجموعه نگهداشته شده و بتوانید پس از رفع مشکل به آزمون ادامه دهید.

– آزمون 4 مرحله دارد که عبارتند از: Reading, Writing, Speaking, Lisening

–  شروع آزمون صرفا با تایید مسوول ثبت خواهد شد و هرگونه تخلف از سوی شرکت کنندگان ثبت و توسط مسوول جلسه به سایت مرکزی اعلام می­گردد.

– در طول برگزاری امتحان بازرس وارد جلسه شده و کنترل می نماید. همراه داشتن هر وسیله و حتی خودکار موجب حذف از امتحان میگردد.

– در طول جلسه خروج از محل امتحان ممنوع است.

هشدار در خصوص مدرک جعلی تافل اینترنتی ibt

درصورتیکه شما نیز جهت ادامه تحصیل در خارج از ایران نیاز به مدرک بین المللی تافل دارید، ممکن است در اینترنت آگهی های تبلیغاتی مبنی بر “اخذ مدرک جعلی تافل” و یا “خرید مدرک تافل” و یا “خرید نمره تافل” و مواردی از این دست روبرو شده باشید. خواهشمند است توجه داشته باشید که فریب افراد سودجو را نخورید و در این مورد بدانید که تنها روش اخذ مدرک زبان تافل، دادن آزمون تافل توسط خود شخص و در مراکز و سنترهای معتبر معرفی شده در سایت موسسه ETS می باشد. هرگونه روش دیگری در خصوص خرید مدرک تافل و … و یا “جعل نمره تافل”، ممکن است عواقب بدی برای شخص درخواست کننده داشته باشد که لطفاً این موضوع را در نظر داشته باشید.

ضمناً تافل اینترنتی تضمینی که در سایت ها و شبکه های اجتماعی تبلیغ می شود، صحت ندارد و موارد کلاهبرداری را به پلیس سایبر در نشانی اینترنتی به آدرس CYBERPOLICE.IR اطلاع دهید.

در این خصوص به اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص هشدار به کلیه متقاضیان آزمون تافل و دیگر آزمون های زبان بین المللی در سایت این سازمان آورده شده است در ذیل درج شده است:

“به اطلاع متقاضيان شركت در آزمون هاي بين المللي نظير TOEFL ، GRE،IELTS و … مي رساند با توجه به وجود تعدادي افراد و شركت هاي سود جو كه با تبليغات و وعده هاي واهي مبني بر اخذ مدارك مورد نظر، با مشخصات داوطلب اقدام به كلاهبرداري و اخذ مبالغ قابل توجهي از اين افراد مي نمايند، اين سازمان به عنوان ناظر آزمون هاي بين المللي در كشور، ضمن برخورد قانوني و معرفي اين مراكز به مراجع قضائي، موارد ذيل را براي اطلاع متقاضيان يادآوري مي نمايد:

1. تنها مداركي از طريق اين سازمان مورد گواهي و تأييد قرار خواهند گرفت كه قبلاً مجري آزمون از سوي اين سازمان مجوز برگزاري آن را دريافت نموده باشد؛ لذا قبل از پرداخت هرگونه وجه از طريق سايت سازمان سنجش آموزش كشور (بخش آزمون هاي بين الملل) نسبت به مجاز بودن مركز اطمينان حاصل نماييد.

2. با داوطلباني كه مرتكب تخلف شوند برابر قانون برخورد خواهد شد و مشخصات آنان در فهرست متخلفان آزمون هاي اين سازمان قرار خواهد گرفت. ضمناً اين داوطلبان از 2 تا 10 سال از شركت در آزمون هايي كه اين سازمان برگزار مي نمايد يا ناظر آن است، محروم خواهند شد. همچنين در صورتي كه متخلفان در طول محروميت اقدام به ثبت نام در يكي از مراكز نمايند، در هر مرحله از مراحل آزمون از شركت آنان در آزمون جلوگيري به عمل خواهد آمد.

3. مراكز برگزاري آزمون ها موظف به رعايت قوانين بوده و بايستي از ثبت نام اين افراد خودداري نمايند و در صورت تخلف، مجوز آنان لغو مي گردد.

4. داوطلباني كه با جعل مدارك هويتي سعي در گمراه نمودن مجريان آزمون نمايند و در آن شركت كنند و تخلف آنان (حتي پس از دريافت مدرك ) اثبات گردد، برابر مقررات برگزاري آزمون ها، مدارك مربوط به آنها باطل و از شركت در آزمون ها به مدت 2 تا10سال محروم خواهند شد و با توجه به اينكه جعل هرگونه اسناد دولتي و استفاده از سند مجعول و شركت كردن به جاي داوطلب اصلي، برابر قانون مجازات اسلامي (تعزيرات مصوب 1375) جرم تلقي مي شود و مجازات كيفري به همراه خواهد داشت، اين گروه از متخلفان براي صدور احكام قضائي به مراجع قضائي معرفي مي گردند.”

آزمون آزمایشی تافل آنلاین TOEFL Practice Online چیست؟

آزمون TOEFL Practice Online تنها آزمون آزمايشي است که موسسه برگزار کننده آزمون تافل در سراسر دنيا (ETS) طراحي کرده است. اين آزمون مناسب افرادي است که قصد شرکت در آزمون اصلی تافل را دارند و يا مي خواهند سطح دانش زبان خود را ارزيابي كنند.

اين آزمون دقيقا مشابه آزمون اصلي بوده و داوطلب مي تواند از طريق اين آزمون با محيط برنامه در آزمون اصلي و همچنين نمونه سوالات آزمون اصلي آشنا شود. هر جایی که اینترنت داشته باشید و در هر ساعتی از شبانه روز می توانید در این آزمون شرکت کنید.

این آزمون دارای 4 گروه می باشد که در هر گروه مهارت هایی مورد ارزیابی قرار می گیرد. نمرات شما در هر چهار مهارت Reading، Listening، Speaking و Writing به همراه فیدبک آنها در همان روزی که آزمون می دهید، برای شما ارسال می شود.

فرایند ثبت نام آزمون آزمایشی تافل آنلاین

برای ثبت نام در آزمون آزمایشی تافل آنلاین باید در آدرس http://toeflpractice.ets.org یک حساب کاربری ایجاد کنید . توجه داشته باشید که حسابی که این جا ایجاد می کنید با حسابی که برای ثبت نام آزمون iBT اصلی ایجاد کردید فرق می کند.

برای ایجاد حساب تنها کافی است که در قسمت Not Registered آدرس ایمیل خود را وارد کنید و دکمه submit را کلیک کنید.

بعد از submit فرمی به شما نمایش داده می شود که ایمیلی را که در مرحله قبل وارد کردید را به شما نشان می دهد. در اینجا باید برای حساب کاربری خود رمز عبور انتخاب کنید و سوالات مربوط به اطلاعات شخصی،‌ ارتباطی و تحصیلات را پاسخ دهید. البته تنها پاسخ به سوالات ستاره دار الزامی است.

بعد از ثبت حساب و ورود به آن باید از نوار سمت چپ Purchase Practice Tests را انتخاب کنید تا بتوانید آزمون مورد نظر خود را انتخاب کنید.

خرید آزمون آزمایشی تافل آنلاین

آزمون های TOEFL Practice Online دارای 4 گروه می باشد که در هر گروه مهارت های مشخصی مورد ارزیابی قرار می گیرد:

گروه یک: تست های آزمایشی کامل جهت ارزیابی هر 4 مهارت Speaking, Writing, Listening, Reading

سوال های این گروه کاملا مشابه سوالات آزمون اصلی می باشد و تمامی مهارت ها مورد ارزیابی قرار می گیرد. این گروه چهار volume دارد که هر volume یک تست کامل است و دارای سوال های متفاوتی می باشد. برای تمرین و آمادگی بیشتر می توانید هر چهار volume را خریداری کنید.

گروه دو: سری های Speaking برای ارزیابی مهارت Speaking

در این گروه از تکنولوژی تشخیص گفتار برای ارزیابی مهارت Speaking شما استفاده می شود و به تلفظ ، تسلط ، کلمه ها و قواعدی که استفاده کردید نمره می دهد.

گروه سه: تست های آزمایشی برای ارزیابی مهارت های Speaking & Writing

در این گروه برای Speaking از تکنولوژی تشخیص گفتار برای ارزیابی تلفظ،‌ تسلط،‌ کلمه ها و قواعدی که استفاده می کنید استفاد می شود و ارزیاب الکترونیکی (e-rater) به نوشته شما (writing) نمره می دهد و توانایی شما در پاسخ به سوالات را بر اساس اطلاعات و تجربیاتتان ارزیابی می کند.

گروه چهار: تست های آزمایشی برای ارزیابی مهارت های Reading & Listening

برای سنجش مهارت Reading و Listening خود می توانید از آزمون های موجود در این گروه استفاده کنید. در بخش Reading توانایی فهم و آنالیز شما در متون آکادمیک یا دانشگاهی و در بخش Listening مهارت درک شما از آنچه می شنوید مورد ارزیابی قرار می گیرد.

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل TOEFL iBT

با کارت های اعتباری Visa, MasterCard, American Express, Discover و JCB می توانید پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل ibt خود را انجام دهید. لذا می توانید از ما کارت اعتباری خریداری نمائید و یا پرداخت هزینه ثبت نام آزمون بین المللی تافل اینترنتی خود را به ما بسپارید تا ما از طریق کارت های اعتباری خود برای شما پرداخت انجام دهیم.

اطلاعات مورد نیاز جهت پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل TOEFL iBT

  1. نام کاربری و کلمه عبور جهت ورود به اکانت شما در قسمت ثبت نام تافل موسسه ETS
  2. شهر، تاریخ و مرکز (center) آزمون
  3. شماره ملی یا گذرنامه
  4. ملیت

ثبت سفارش پرداخت هزینه ثبت نام آزمون تافل TOEFL iBT

 

x

Check Also

تغییر تاریخ آزمون تافل toefl-ibt-reschdule

پرداخت هزینه تغییر تاریخ/مرکز آزمون تافل Toefl iBT

برای تغییر تاریخ/مرکز آزمون تافل (reschedule) تا 3 روز قبل از آزمون به غیر از روز آزمون فرصت دارید به صورت آنلاین یا تلفنی تاریخ/مرکز آزمون تافل خود را تغییر دهید. ...